Audyt energetyczny – co musisz o nim wiedzieć?

Audyt energetyczny jest świetnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy dostrzegamy znaczne zwiększenie kosztów związanych z eksploatacji budynków. Ponadto taki audyt przeprowadza się również, gdy planowane są prace modernizacyjne. Na czym jednak tak naprawdę polega audyt energetyczny? Z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawę, że to szereg wielu czynności. Zapraszamy do naszego poniższego artykułu, gdzie dowiesz się niezbędnych informacji dotyczących audytu.

Na czym polega audyt energetyczny?

Każde duże przedsiębiorstwo zgodnie z Ustawą z dnia 20 maja 2016 roku musi wykonywać audyt energetyczny raz na cztery lata. Niewykonanie odpowiedniego audytu skutkuje karą pieniężną w wysokości do 5% przychodów danego przedsiębiorstwa.

Audyt energetyczny takiego przedsiębiorstwa to identyfikacja potencjału dotyczącą zakresu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej oraz paliw. Audyt ma na celu przeprowadzenie szeregu optymalnych rozwiązań wraz z określeniem, w jaki sposób się one opłacają. Dzięki takiemu audytowi możemy skutecznie zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło budynku, co przekłada się oczywiście na zrównoważenie kosztów ogrzewania. Dla przedsiębiorców przeprowadzenie takiego audytu jest korzystne ze względu na wskazanie optymalnych rozwiązań wraz z ich analizą możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii. Niektóre firmy podczas projektowania budynków powinny również pamiętać o certyfikacie świadectwa energetycznego.

Uzyskaj certyfikaty energetyczne, aby uniknąć niepotrzebnych problemów podczas projektowania budynku czy lokalu mieszkalnego. Taki certyfikat zawiera całą analizę związaną z charakterystyką energetyczną.

Ocena energetyczna budynku powinna rozpocząć się od audytu wstępnego. Przeprowadza się go na podstawie rozmów, przeglądu dokumentacji technicznej oraz oględzin danego budynku. Opracowanie audytu energetycznego szczegółowego obejmuje zaproponowanie gotowych rozwiązań

Kto może wykonać audyt energetyczny?

Warto przede wszystkim należy zadbać o to, aby audyt energetyczny był odpowiednio przeprowadzony – jedynie przez osoby z wykształceniem technicznym z zakresu inżynierii środowiska, energetyki czy budownictwa. Audytor, czyli osoba wykonująca audyty uzyskuje niezbędne uprawnienia w wyniku ukończenia studiów lub kursów szkoleniowych.

Jeśli ktoś profesjonalnie zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami, jest pracownikiem spółdzielni mieszkaniowych czy właścicielem firm to może skorzystać z pomocy różnych firm, które zajmują się przeprowadzaniem niezbędnych szkoleń. Audyty energetyczne – kursy to świetna opcja dla każdego, kto chce zapoznać się ze wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi wykonywania audytu energetycznego. Aby móc wykonywać takie audyty należy się odpowiednio przygotować, aby móc przeprowadzać kompleksowe analizy energetyczne.

 

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...