Ze względu na coraz większe zanieczyszczenia środowiska, kolejne kraje wprowadzają regulacji, które zobowiązują poszczególne firmy czy osoby prywatne do redukcji zużycia energii elektrycznej. Wymaga co znacznych inwestycji, więc aby wspomóc ten proces powstały m.in. system białych certyfikatów. Nie wiesz co to? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości!
Biały certyfikat energetyczne – co to?
Biały certyfikat energetyczny to świadectwo efektywności energetycznej, które wydawane jest za efekt oszczędność energii. Ten efekt uzyskiwany jest w wyniku realizacji tego przedsięwzięcia modernizacyjnego. Podstawą prawną, która umożliwia pozyskanie tego rodzaju świadectwa, jest Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku.
Białe certyfikaty energetyczne są w Polsce podstawowym środkiem, który wspiera efektywność energetyczną. Chodzi przede wszystkim o modernizację urządzeń i instalacji, a także usprawnienie procesów oraz wprowadzenie nowych technologii. Robi się to przede wszystkim po to, aby wykorzystywać w produkcji i procesie dostarczania usług mniej energii i surowców. Biały certyfikat energetyczny, nawet po groźbą kary finansowej, muszą pozyskać przede wszystkim te przedsiębiorstwa, które sprzedają energię elektryczną, ciepło lub gaz ziemny.
Urząd Regulacji Energetyki a białe certyfikaty
Świadectwa efektywności energetycznej wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Pierwszym krokiem, żeby pozyskać ten certyfikat, jest wykonanie audytu efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Taki raport stanowi załącznik do wniosku o wydanie certyfikatu. Wniosek składa się do Urzędu Regulacji Energetyki i to ten organ wydaje decyzję o przyznaniu białego certyfikatu.
Firma może wykorzystać taki biały certyfikat energetyczny do realizacji obowiązków, które wynikają z ustawy o efektywności energetycznej. Może także odsprzedać je na Towarowej Giełdzie Energii i w ten sposób częściowo rekompensować koszty poniesione na inwestycje.
Ile kosztuje biały certyfikat?
Białe certyfikaty energetyczne stanowią prawa majątkowe notowane na Towarowej Giełdzie Energii i mają dużą, realną wartość pieniężną. Rynek praw majątkowych umożliwia sprzedaż posiadanych praw majątkowym, a podmioty, które zobowiązane są do wywiązania się z obowiązku umarzania świadectw. Szczególnie dotyczy to świadectw pochodzenia energii eklektycznej oraz świadectw efektywności energetycznej. Z kolei ciekawostką może być fakt, że pierwsza transakcja na rynku białych certyfikatów energetycznych miała miejsce 28 grudnia 2005 roku.