Zastanawiasz się, czy rekuperacja będzie odpowiednia dla twojego domu? Przeczytaj, jak ona działa oraz o korzyściach, jakie wynikają z jej posiadania. Dowiedz się, od czego należy zacząć, gdy zdecydujesz się na rekuperację.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja nazywana jest również wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. System ten służy do wymiany powietrza w budynku. Brudne powietrze zostaje wymienione na czyste, przy tej wymianie, zostaje odzyskane również ciepło. Rekuperacja składa się z takich elementów jak: m.in.: czerpnia, wyrzutnia, przewody wentylacyjne i rekuperator (zwany inaczej centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła). Rekuperator jest narzędziem, w którym dochodzi do wymiany, przy czym strumienie powietrza brudnego z wewnątrz budynku i tego czystego z zewnątrz (zostaje ono oczyszczone), nie mieszają się. Wybór odpowiedniego rekuperatora dla twojego domu jest ważny, nie może być on przypadkowy najlepiej, aby wybrał go specjalista. Warto sprawdzić rekuperatory pro vent, ponieważ charakteryzują się one bezawaryjnością i są cenione na rynku.
Od czego należy zacząć, jeżeli zdecydujesz się na rekuperację?
Jeżeli chcesz mieć rekuperację w swoim domu, potrzebny będzie Ci projekt instalacji. Zadanie to należy zlecić specjalistom, którzy wykonają projekt tak, aby rekuperacja, działa najwydajniej. Projekt jest wykonywany specjalnie dla twojego domu i twoich wymagań. Może zostać on wykonany dla domu, który jest w trakcie budowy, oraz, gdy jest już wybudowany. Nie należy pomijać projektu, ponieważ bez niego instalacja ta może zostać niepoprawnie zamontowana. Przy montażu możesz napotkać liczne problemy, straty poniesione przez jego brak mogą okazać się znaczne. Projekt to podstawa poprawnie wykonanej rekuperacji.
Kto wykona instalacje systemu rekuperacji?
Wybór firmy, która wykona rekuperację, nie powinien być przypadkowy. Warto sprawdzić opinie na temat firmy oraz od ilu lat działa na rynku. Firma, której zlecisz instalację systemu, powinna wykonać również jej projekt, jak i wszystkie niezbędne do niego obliczenia. Doradzi Ci również, jaki rekuperator będzie najlepszy, dla twojego domu. Wybrana firma skonsultuje z tobą projekt, a następnie podpisze umowę, następny krok to już prace montażowe.
Zalety z posiadania rekuperacji w twoim domu
Zalet wynikających z posiadania rekuperacji w twoim domu będzie wiele, jedną z nich jest to, że oszczędzisz pieniądze na rachunkach za ogrzewanie. Inne korzyści to czyste powietrze w twoim domu, pozbawione wirusów, bakterii i alergenów. Z rekuperacją nie musisz otwierać okien, przez to do środka nie przedostaną się insekty i owady.
O czym warto wiedzieć?
Jeżeli zdecydujesz się na rekuperację, warto sprawdzić dofinansowania, które można uzyskać z rządowych programów. Jeżeli masz już rekuperację, pamiętaj o wymianie filtrów i przeglądzie technicznym, który powinien się odbyć raz w roku.
źródło zdjęć: freepik.com