Specjaliści, tacy jak geodeci, w codziennej pracy wykorzystują różnego rodzaju specjalistyczne urządzenia. Obecnie, w dobie szybkiego rozwoju technologii, są to także nowoczesne sprzęty satelitarne, które pomagają jeszcze bardziej precyzyjnie wykonywać pracę – pomiary i dokumentację. Sprawia to, że geodeci muszą być cały czas na bieżąco i śledzić najnowsze rozwiązania na rynku, aby po prostu nie zostać w tyle.
Sprzęt zależny od zleceń
Geodeci zajmują się różnymi zleceniami, dlatego nie zawsze wykorzystują oni te same sprzęty. Muszą oni dobierać urządzenia do aktualnie realizowanych zadań. Dobór sprzętu zależy także od warunków, które panują na zewnątrz, czyli od pogody.
Nieprawidłowy dobór sprzętu może powodować, że pomiary będą nieprecyzyjne, ponieważ różnego rodzaju urządzenia specjalistyczne mogą pokazywać inne pomiary.
Trendem, jeżeli chodzi o geodezję, jest udoskonalanie urządzeń o wielu funkcjach w taki sposób, aby niestraszne im były nawet ekstremalne warunki pogodowe.
Na geodecie spoczywa poważny obowiązek, bo to od jego pracy zależy dalsze powodzenie realizowanego projektu. Jeśli pomiary okażą się błędne, to może okazać się, że dalsze działania projektowe mogą być bezsensowne.
Przechodząc jednak do tematu sprzętu, do podstawowych narzędzi pracy geodety należą:
- niwelator – używa się go do pomiarów różnic wysokościowych, które występują między konkretnymi punktami. Aby pomiary były dokładne, niwelator stawia się na trójnożnym statywie, do którego jest on mocowany. Te urządzenia mają szerokie zastosowanie w pracach budowlanych, drogowych i w przypadku kontroli geodezyjnych,
- geodezyjny odbiornik GPS – służy do wyznaczania współrzędnych obiektów ruchomych oraz nieruchomych. Jest on bardzo dokładny, a pomiary mogą być nim wykonywane automatycznie. Jego dużą zaletą jest odporność na warunki pogodowe, ponieważ nie mają one wpływu na jego pracę,
- tachimetr – wykorzystuje się go do pomiaru kątów poziomych i pionowych oraz odległości między punktami. One również są bardzo dokładne i często wykorzystywane także do pomiarów punktów terenowych,
- teodolit – narzędzie do mierzenia kątów poziomych i pionowych. Zwykle jest wykorzystywany w budownictwie. Mogą występować w formie optycznej oraz elektronicznej. Luneta, która jest umieszczona na ruchomym korpusie, umożliwia wykonanie dokładnego pomiaru terenowego,
- dalmierz – dzięki niemu można dokładnie zmierzyć daną odległość, jednak nie trzeba przebywać drogi między dwoma punktami pomiarowymi.
Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedz się, czym jest odbiornik gnss!