Okna dachowe to świetne rozwiązanie. Ten element stolarki sprawdza się w praktyce, ponieważ pozwala wpuścić naturalne światło do pomieszczeń ulokowanych na poddaszu budynku. Dzięki temu użytkowanie takich przestrzeni jest komfortowe dla wszystkich domowników. Jednak zwłaszcza zimą dach, jak i umieszczone na nich okna, narażone są na dodatkowe obciążenie w postaci zalegającego tam śniegu i lodu. Jeśli pojawią się nawet niewielkie usterki może okazać się, że okno dachowe będzie przeciekać, a do tego nie powinno się dopuścić. Warto więc wcześniej zająć się uszczelnieniem okien dachowych. Już teraz sprawdź, co zrobić, aby tego dokonać!
Sprawdzone sposoby na uszczelnianie okien na zimę – poznaj je!
Jak działać, aby uszczelnienie okna dachowego przyniosło oczekiwany skutek? Pożądane efekty może wygenerować uszczelnianie taśmą izolacyjną, uszczelnianie uszczelkami, uszczelnianie silikonem, montaż ościeżnic, czy użycie folii termokurczliwej. Najważniejsze, aby regularnie sprawdzać stan stolarki okiennej i zajmować się jej konserwacją. Niezwykle ważne jest ponadto systematyczne usuwanie zabrudzeń z ramy okiennej, a także wymienianie zepsutych elementów okna na nowe.
Co daje uszczelnianie okien na zimę?
Uszczelnianie okien dachowych na zimę może przynieść wiele korzyści. Jako najważniejsze z nich wskazuje się:
– poprawę izolacji termicznej, a więc zapobieganie utracie ciepła z pomieszczenia,
– ochrona przed wilgocią, kondensacją i tworzeniem się pleśni,
– mniej hałasu dochodzącego z zewnątrz,
– brak kłopotów z przeciekaniem okien w czasie opadów,
– ochrona przed przenikaniem zanieczyszczeń.
Warto jednak pamiętać, że nadmierne uszczelnienie okien dachowych może ograniczyć dostęp powietrza do pomieszczenia, co niejednokrotnie prowadzi do pogorszenia jakości powierza, jakim oddycha się wewnątrz budynku. Dlatego też, w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji, zalecane jest zainstalowanie efektywnie działającego systemu wentylacji.
Uszczelnienie okien – podsumowanie
Uszczelnienie okien na zimę (zwłaszcza tych dachowych) jest ważne z co najmniej kilku powodów. Najważniejszą kwestią jest zachowanie ciepła wewnątrz budynku oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania. Zaprezentowane powyżej przykłady pokazują, że oczekiwane rezultaty w tym zakresie można osiągnąć na wiele sposobów. Najważniejsze jest jednak to, aby pamiętać, że wszelkie prace z tym związane należy wykonać jeszcze przed tym jak spadnie pierwszy śnieg. Najlepsza pora na takie działania to jesień, chociażby przełom października i listopada. Wtedy będzie można być przygotowanym na to, co przyniesie najchłodniejsza pora roku.
źródło zdjęć: freepik.com