Jak wyciąć drzewo i co zrobić z drewnem po wycince?

Jeśli masz do czynienia z sytuacją, kiedy musisz pozbyć się drzewa ze swojej działki, warto znać zasady, których należy się trzymać, aby cała „akcja” odbyła się sprawnie i bezpiecznie.

Jednak dlaczego w ogóle decydujemy się na wycinkę drzewa? Najczęściej są to sytuacje, w których zagraża ono bezpieczeństwu – jest stare lub chore i może się złamać. Czasem drzewo przeszkadza w planach budowlanych i stoi na przeszkodzie do realizacji projektu. Są to główne powody, dla których właściciele działek decydują się na wycinkę drzew.

Niektóre drzewa można wyciąć samemu, ponieważ każdy z nas ma dostęp do narzędzi, które to umożliwiają. Jeśli sytuacja jest bardziej skomplikowana i np. istnieje ryzyko, że ścinane drzewo spadnie na ogrodzenie czy budynek lub uszkodzi linię energetyczną albo jest po prostu tak masywne, że podstawowe narzędzia mu nie podołają, warto zwrócić się do profesjonalistów, którzy zetną drzewo w bezpieczny sposób.

Drzewa najlepiej ścinać w okresie od jesieni do wiosny, kiedy są one w spoczynku – drzewa są wtedy lżejsze, bo nie krążą w nich soki. Ułatwia to ścinkę, a także późniejsze porządkowanie terenu. Ponadto, drewno pochodzące z takiego drzewa, jest lepsze i nadaje się zarówno na opał, jak i na budulec. Co więcej, w przypadku drzew liściastych uprzątnięcie odpadów jest łatwiejsze, bo liści jest po prostu mniej. W konsekwencji cały proces będzie wymagał mniej wysiłku, czasu i nakładów pieniężnych związanych z wywozem pojedynczych elementów drzewa.

Szukasz idealnego sposobu na przechowywanie odpadów z drewna? Już nie szukaj! Sprawdź, czym są worki big bag 1m3 z big-kam.pl.

Co zrobić z drewnem po wycince?

Drewno, które pozostaje po wycince, można wykorzystać na kilka sposobów. Jeśli jesteś posiadaczem/posiadaczką kominka, to oczywiste jest, że zarówno pień, jak i gałęzie można wykorzystać na opał – oczywiście po uprzednim pocięciu drzewa na kawałki.

Innym sposobem jest sprzedaż drewna, ponieważ długi i prosty pień można wykorzystać np. na deski. Wystarczy skontaktować się z najbliższym tartakiem, który zajmie się transportem i przeróbką ściętego drzewa.

Można także pomyśleć o wykorzystaniu drewna do własnych potrzeb, np. do stworzenia mebli ogrodowych lub elementów wyposażenia domu. Może okazać się to sporym wyzwaniem, ale też daje dużo satysfakcji.

Drobne gałęzie można wykorzystać na kompost lub do ściółkowania ziemi w ogrodzie lub na działce, co pomoże zapobiegać rozprzestrzenianiu się chwastów.