Deska kompozytowa WPC – wszystko co musisz wiedzieć

Deski kompozytowe powstają z połączenia w jedną całość tworzyw sztucznych, czyli polimerów i materiałów naturalnych. Nazywana jest również nazwą deska hybrydowa lub deska kompozytowa WPC. Czemu WPC? Otóż WPC to skrót od słów pochodzących z języka angielskiego Wood Plastic Composite, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że do ich produkcji wykorzystano materiały pochodzenia naturalnego, np. mączkę drzewną oraz materiał syntetyczny, np. PVC. 

Deski kompozytowe WPC – niezawodne podłoże

Deski kompozytowe WPC cieszą się coraz większa popularnością wśród inwestorów i architektów, którzy za zadanie dostają stworzenie wykończenia balkonu, tarasu, patio, czy nawet elewacji. Ma to związek z doskonałą jakością desek kompozytowych, które wytrzymują latami, nawet narażone na niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak mocne słońce czy śnieg i grad. Właściwości desek kompozytowych WPC są imponująco wysokie jak na tak prostą i łatwą do uzyskania kontstrukcję. 

Czym deska kompozytowa różni się od deski drewnianej?

Deska kompozytowa WPC jest przede wszystkim trwalsza i bardziej odporna na obciążenia. Deska tradycyjna, drewniana może być narażona na działanie szkodników i insektów żyjących w naszym ogrodzie. Deski kompozytowe WPC cechują się większą żywotnością, co oznacza, że wymiana ich nastąpi dużo później niż desek drewnianych. Deski kompozytowe WPC nie zgniją, dzięki połączeniu tworzywa sztucznego z naturalnym są odporne na wilgoć oraz pleśń. Na deski kompozytowe WPC nie trzeba stosować różnej maści impregnatów i lakierów do drewna, ponieważ dodatek polimeru jest jej wewnętrznym konserwantem. Deski kompozytowe WPC są również zdecydowanie bezpieczniejsze od drewnianych ze względu na mniejszą łatwopalność.

Jak dbać o deski kompozytowe? 

Deski kompozytowe nie wymagają tak intensywnej pielęgnacji, jak zwykłe drewno. Jednak w związku z tym, że są one narażone na wiele czynników zewnętrznych takich jak deszcz czy śnieg, powinny być regularnie czyszczone, aby zachowały swoje naturalne właściwości i piękny wygląd. Do intensywniejszego wyczyszczenia deski wystarczy woda, mydło i miękka szczoteczka, która nie uszkodzi powłoki deski kompozytowej WPC. Miękką szczoteczkę należy zamoczyć w wodzie z mydłem i delikatnymi ruchami wyczyścić zaległy brud. Najlepiej czyścić deskę ruchami podłużnymi, biegnącymi wzdłuż wgłębień w desce, aby usunąć brud z trudnodostępnych miejsc. Do czyszczenia deski można użyć również myjki ciśnieniowej, jednak nie powinno się jej zbliżać na odległość mniejszą niż 40 metrów. Czyste deski kompozytowe WPC to piękny i lśniący wygląd na dłużej. 

 

źródło zdjęć: freepik.com

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...