Ile waży gruz?

Przed rozpoczęciem prac budowlanych warto zadać sobie pytanie ile odpadów będziemy musieli zutylizować. Wyrzucanie gruzu jest problematyczne, a więc warto wcześniej zaplanować całość prac, aby móc to zaplanować.

Jak wykorzystać gruz budowlany?

Gruz może zostać wtórnie użyty podczas prac remontowych, w zależności od tego jakiego jest rodzaju. Możemy wówczas zaoszczędzić pieniądze na utylizacji gruzu, a także wykorzystać ponownie materiały, które już mamy. Gruz możemy wykorzystać do podsypania fundamentów, podsypania drogi czy podjazdu. Najlepiej nada się do tego gruz czysty oraz mieszany.

Utylizacja gruzu jest kłopotliwa ze względu na to, że prawo zabrania wyrzucania go do pojemników przeznaczonych do utylizacji odpadów komunalnych. Konieczna jest zatem utylizacja go w inny sposób.

Jak utylizować gruz?

Zanim zadecydujemy co zrobimy z gruzem po pracach budowlanych, musimy oszacować jego wagę. Pozwoli nam to podjąć decyzję odnośnie jego dalszego przeznaczenia oraz ewentualnego sposobu utylizacji. W zależności od wyniku możemy dobrać odpowiednią usługę, a także sposób magazynowania.

Jeżeli dokonujemy niewielkich prac remontowych, ilość gruzu nie powinna przekroczyć kilku metrów sześciennych. Jeżeli tak będzie, do jego magazynowania świetnie sprawdzą się worki Big Bag 500 kg. Pozwolą one w łatwy sposób przetransportować otrzymany kruszec.

Jeżeli prowadzimy prace rozbiórkowe możemy założyć, że finalnie ilość gruzu wyniesie jedną trzecią objętości wyburzanego budynku. Możemy wówczas rozważyć wynajęcie całego kontenera lub zastosować większe rozmiary worków np. worki Big Bag 1 tona.

Zakłada się, że waga metra sześciennego gruzu lub materiałów poremontowych wynosi:

  • Gruz betonowy: 1,5 do 2 ton, w zależności od stopnia rozdrobnienia;
  • Gruz betonowy ze zbrojeniami lub granitem: około 2,7 tony, zależy od zawartości dużych fragmentów;
  • Gruz ceglany: 1,8 do 2,2 tony, w zależności od rozdrobnienia;
  • Ziemia lub hummus: 1,4-1,5 tony, zawartość ziemi i próchnicy.

Utylizacja gruzu – podsumowanie

Jeżeli chcemy w skuteczny sposób zutylizować gruz, musimy oszacować jego wagę. Na podstawie tego możemy podjąć decyzję o tym w jaki sposób go zutylizujemy.

Źródło zdjęć: freepik.com

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...