Okna drewniane czy plastikowe – które wybrać?

Zdecydowana większość z nas posiada w swoim domu lub mieszkaniu okna plastikowe. Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze sto lat temu, okna wykonane z drewna były powszechnie stosowane na całym świecie. Dopiero po odkryciu tworzyw sztucznych takich jak PCV oraz ich właściwości rozpoczęto na szeroką skalę wymienianie okiennic w domach na te wykonane z plastiku.

Okna drewniane – charakterystyka

Obecnie obserwujemy trend we wracaniu do wstawiania w domach okien drewnianych. Uważane są one za wyznacznik poziomu oraz luksusu, a także wyjątkowo wysmakowany element wystroju. Ponadto drewno, jeżeli jest odpowiednio przygotowane, może służyć przez dziesiątki lat. Zazwyczaj stosuje się je w projektach wielkogabarytowych, gdyż nie rozszerzają się one pod wpływem ciepła tak jak ich plastikowy odpowiednik. Umożliwia to lepsze znoszenie napięć, którym są poddawane.

Okna plastikowe – charakterystyka

Okna plastikowe łączą w sobie wytrzymałość, estetykę oraz stosunkowo niską cenę. Głównie dlatego są tak często wybierane. Mają podobne właściwości fizyczne jak okna drewniane, jednak pod wpływem słońca mogą żółknąć. Dzięki swojej odporności możemy być pewni, że posłużą nam długie lata. Dodatkowo okna wykonane z PCV są lekkie i łatwe w montażu, a upływ czasu nie wymaga ich konserwacji.

Konserwacja okien drewnianych i plastikowych

W przypadku okien plastikowych, jedyną czynnością, którą musimy robić jest ich mycie oraz czyszczenie. Tworzywo sztuczne wyjątkowo dobrze radzi sobie z innymi czynnikami fizycznymi. W przypadku okien drewnianych, co kilka lat powinniśmy zwracać na nie uwagę i wymieniać powłokę ochronną. Jeżeli otoczenie w którym są zamontowane cechuje się dużą wilgotnością, prace konserwacyjne mogą okazać się konieczne dużo częściej.

Montaż oraz serwis okien – co wybrać?

Niezależnie od tego na jaki rodzaj okien się zdecydujemy, powinniśmy wybrać renomowany serwis okien. Sztab specjalistów rozważy Twoje zapotrzebowania i na ich podstawie postara się dobrać odpowiedni materiał, z którego okna są wykonane. Dodatkowo, usługi montażowe często są w okazyjnych cenach, jeżeli decydujemy się na modele od danego producenta.

Jakie okna wybrać – podsumowanie

Powinniśmy dokonać wyboru okien w zależności od naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Oba rodzaje tworzywa maja swoje wady i zalety dzięki czemu możemy dopasować je do siebie.

Źródło zdjęć: freepik.com

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...