Współcześnie okna nie pełnią już tylko swojej podstawowej funkcji, ale są tak samo ważne pod względem wizualnym jak pozostałe części budynku. Ich rozmiar, kolor, a przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane, mogą nadać charakteru nie tylko wnętrzu pomieszczenia, lecz również jego zewnętrznej stronie, gdzie będą świetnie współgrać z barwą ścian i ich teksturą.
Z czego wykonuje się okna aluminiowe?
Okna aluminiowe produkowane są z aluminium, czyli jednego z trzech najczęściej występujących metali na świecie. Ma ono szerokie zastosowanie, gdyż wykorzystuje się je m.in. w przemyśle elektronicznym, motoryzacyjnym oraz budowlanym, gdzie z aluminium wytwarza się także drzwi czy blachy aluminiowe na dach. Okna aluminiowe dodatkowo mogą posiadać ukryte zawiasy, przez co prezentują się bardziej estetycznie.
Zalety okien aluminiowych
Rozliczne pozytywne właściwości aluminium powodują, że okna aluminiowe są jednymi z bardziej pożądanych na rynku i najczęściej wybieranymi. Okna aluminiowe cechują się przede wszystkim ogromną trwałością, ze względu na wysoką odporność na korozję. Aluminium jest materiałem trzykrotnie lżejszym od stali, dlatego też okna aluminiowe odznaczają się wyjątkową lekkością, co zdecydowanie usprawnia ich montaż, a łatwość w obróbce tego metalu pozwala cieszyć się użytkownikom różnymi kształtami okien, bo daje możliwość tworzenia dowolnych form.
Jednym z bardziej znanych polskich producentów okien, w tym okien aluminiowych, jest Reynaers, eksportujący swoje wyroby stolarskie także za granicę dzięki firmie debesto, która pośredniczy w sprzedaży. Gwarantuje wysoką jakość usług, a proponowane przez nią okna są wytwarzane okna są energooszczędne. Ich głównym zadaniem jest pełnienie przede wszystkim funkcji termoizolacyjnej, po to, aby przez jak najdłuższy okres czasu utrzymać taką samą temperaturę w pomieszczeniu. Zapewniają również izolacyjność akustyczną. Jest ona zależna od rodzaju szklenia i może wynosić od 38 do 45 dB.
Rodzaje okien aluminiowych
Producenci oferują różne modele i typy okien aluminiowych. Jednak tym najbardziej podstawowym i najczęściej wybieranym są okna otwierane do środka, gdyż spełniają normy europejskie odnośnie szczelności i obciążenia wiatrem. Natomiast okna otwierane na zewnątrz są rzadko spotykane, pomimo tego, że pozwalają na zaoszczędzenie miejsca wewnątrz pomieszczenia i cechują się bardzo wysoką szczelnością. Ciekawą propozycją są również okna z ukrytym skrzydłem posiadające minimalistyczny, bardzo wąski profil, a tym samym większą powierzchnię szyby, dzięki czemu zyskujemy więcej światła w pomieszczeniu.
źródło zdjęć: freepik.com