Jakie okna do domu wybrać?

W domu okna stanowią podstawowe źródło światła dziennego, a także chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To właśnie od nich rozpoczyna się projektowanie domu, jednak nie zawsze wiemy, jaki ich rodzaj sprawdzi się najlepiej. Dlatego w poniższym artykule dowiesz się, jaki rodzaj okien wybrać, a także, na co dokładnie zwrócić uwagę. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem!

Plastikowe, a może aluminiowe? Rodzaje okien

Przed zakupem odpowiednich okien do domu należy zapoznać się z ich najważniejszymi rodzajami, aby móc wybrać dopasowane okna do naszych pomieszczeń.

  • Okna PCV – najpopularniejszy rodzaj okien, wykonane z plastiku lub tworzywa sztucznego, co umożliwia szeroki wybór kolorów czy kształtów samego okna. To także niedrogi ich rodzaj przy zachowaniu odpowiedniej izolacji ciepła. Jednak, jeśli zależy nam na zdecydowanie większych oknach, to ich rodzaj się już nie sprawdzi. Największą zaletą w ich przypadku jest fakt, że nie wymagają specjalnego traktowania lub odpowiedniej konserwacji.
  • Okna aluminiowe – przede wszystkim to okna w pełni wytrzymałe i trwałe, nie wymają również konserwacji. Gdy zależy nam na dużych przeszkleniach, to właśnie okna aluminiowe będą najlepszym rozwiązaniem. Warto też wiedzieć, że ten rodzaj okien ma nieco gorsze właściwości izolacyjne.
  • Okna drewniane – to okna, które idealnie nadadzą się do klasycznych wnętrz i dla tych, którzy lubią naturalne elementy. Tego typu okna są wytrzymałe i odpowiednio zakonserwowane będą odporne na czynniki zewnętrzne. Jednak należy mieć na uwadze, że wymagają specjalnego traktowania, pielęgnacji i regularnej renowacji, co przedłuży ich żywotność.
  • Okna bezramowe – dają duże możliwości projektowania, ponieważ nie mają ramy i wpada przez nie zdecydowanie więcej światła. Takie okna najczęściej produkowane są na wymiar, dodatkowo są odporne na uszkodzenia i mają odpowiednie właściwości szczelne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien?

Przede wszystkim przy wyborze okien do domu musisz zwrócić uwagę na pewne parametry. Współczynnik przenikania ciepła służy do określenia poziomu izolacji okna. Informuje, ile ciepła ucieka z pomieszczenia domu przez dane elementy okna. Kolejną kwestią jest fakt, jakie szyby wybierzemy do okien – dwuszybowe, a może trzyszybowe? To także ważne w kwestii przenikania ciepła przez okna. Standardowo wybiera się zazwyczaj dwuszybowe okna.

Przy podjęciu wyboru zwróćmy uwagę także na izolację akustyczną, ponieważ każdy z nas nie chce słyszeć dźwięków z zewnątrz, dlatego niezbędne będzie wyposażenie się w okna o dobrej izolacji akustycznej. Standardem jest zakup okien powyżej 40dB. Z kolei współczynnik przepuszczalności powie nam, ile naturalnego światła wpada do wnętrza domu. Obecnie wskaźnik ten powinien wynosić ok. 35-40%. Warto także zastanowić się nad wyborem okien antywłamaniowych, co jest obecnie największym standardem, wówczas będą odporne na uszkodzenia.

W ofercie sklepów znajdziemy różny rodzaj okien jak elewacyjne, balkonowe, kolankowe, dachowe czy nieotwierane. Ich wybór zależy od tego, w jakim rodzaju pomieszczeń je zastosujemy. Jeśli szukasz odpowiednich okien do swojego domu wybierz okna Wrocław z firmy Bianex, gdzie specjaliści pomogą Ci wybrać odpowiednie modele.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...