Właściwości i zastosowanie płyt PIR – co warto wiedzieć na ten temat?

Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy też osobą prywatną, to, planując budowę bądź remont budynków, musisz wziąć pod uwagę rodzaje materiałów, z jakich zostaną wykonane poszczególne części konstrukcji obiektu. Jedną z istotniejszych kwestii jest ochronienie go przed utratą ciepła. Szereg dostępnych na rynku materiałów termoizolacyjnych, mających różne właściwości, znacznie ułatwia wybór właściwego ocieplenia. Oprócz styropianu białego i grafitowego coraz częściej wykorzystuje się również płyty PIR.

Z czego powstają płyty PIR?

Płyty PIR to jeden z rodzajów izolacji termicznej stosowanych w budownictwie. Płyty PIR składają się z pianki PIR, wytwarzanej w procesie spieniania poliizocyjanuranu, będącego jednym z polimerów sztucznych, oraz z powłoki aluminiowej lub innej okładziny, chroniącej piankę przed uszkodzeniem i wpływem czynników atmosferycznych.

Płyty PIR – zalety

Płyty PIR charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, co wynika z bardzo niskiej wartości przewodnictwa cieplnego, wynoszącej zwykle około 0,022 W/mK. Dzięki temu są skuteczną izolacją termiczną, pozwalającą na zmniejszenie strat ciepła w budynku i poprawę efektywności energetycznej. Płyty PIR są również odporne na działanie ognia i wysokich temperatur, co wynika z odporności pianki PIR na spalenie i wysoką temperaturę topnienia powłoki aluminiowej lub innej okładziny. Dzięki temu są bezpieczne w użytkowaniu i mogą być stosowane w różnych rodzajach budynków.

Gdzie wykorzystuje się płyty PIR?

Płyty PIR są stosowane zarówno do izolacji dachów, ścian, jak i podłóg. Dzięki niskiej wadze, łatwości montażu i wytrzymałości, stały się bardzo popularnym rozwiązaniem w budownictwie przemysłowym i mieszkaniowym.

Wykorzystuje się je przede wszystkim do izolacji dachów płaskich, która wymaga dobrego zabezpieczenia przed wodą deszczową i utratą ciepła. Dlatego też zyskały zastosowanie jako warstwa izolacyjna pod membraną dachową, co zapewnia skuteczną izolację termiczną i ochronę przed wilgocią. Płyty PIR są też stosowane jako izolatory ścian. Wówczas montuje się je pomiędzy konstrukcją ściany a okładziną zewnętrzną, co zapobiega utracie ciepła w miejscach, gdzie się znajdują i znacznie poprawia efektywność energetyczną budynku. Mogą służyć również jako warstwa izolacyjna pod podłogą, co sprawia, iż nie traci ona ciepła, a komfort termiczny w pomieszczeniach ulega zdecydowanej poprawie.

 

źródło zdjęć: freepik.com

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...