Wyburzenie budynków – wszystko co musisz wiedzieć

Budynki stare, zaniedbane i stanowiące zagrożenie dla ludzi muszą zostać wyburzone. Musi to zostać także uregulowane pod względami prawnymi. Same czynności dla zachowania bezpieczeństwa powinny być wykonane przez profesjonalną firmę. Jeśli zastanawiasz się nad wyburzeniem niepotrzebnego budynku, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego wszystkich podstawowych informacji na temat wyburzania, kosztów oraz ekipy, która powinna się tym zająć. 

Wyburzanie budynków krok po kroku 

Wyburzanie budynków lub inaczej mówiąc rozbiórka, obejmuje kilka etapów. Wszystkie poszczególne kroki należy przeprowadzić w odpowiedniej kolejności. Jest to tak ważne, ponieważ pomaga w zachowaniu norm bezpieczeństwa i maksymalnej efektywności pracy. 

Prace rozbiórkowe powinny obejmować:

  1. Wybór metody rozbiórki (techniczna, mechaniczna, wybuchowa itd.).
  2. Przygotowanie sprzętu do rozbiórki.
  3. Przygotowanie budynku do rozbiórki. 
  4. Zabezpieczenie terenu wokół miejsca pracy.
  5. Przeprowadzenie rozbiórki właściwej. 
  6. Uporządkowanie tereny. 
  7. Zutylizowanie odpadów porozbiórkowych. 

Przeprowadzenie wszystkich kroków we właściwej kolejności gwarantuje, że wyburzenie budynków odbędzie się efektywnie i sprawnie. Żeby to przedsięwzięcie było dodatkowo bezpieczne należy zwrócić się do firmy, która zrobi to w profesjonalny sposób. 

Ile kosztuje wyburzanie?

W zależności od wielkości budynku, ceny za wyburzanie będą się od siebie różnić. Na przykład w przypadku domu średni koszt będzie wahał się od 1800 zł do 2100 zł netto za każde 100 m3 kubatury budynku. Ta cena zazwyczaj obejmuje jedynie rozbiórkę domu bez usług transportowych, sortowania oraz utylizacji materiałów.

Jak znaleźć profesjonalną firmę?

Wyburzanie budynków wiąże się często z pracą maszyn ciężkich oraz niebezpieczeństwem. Dlatego też najlepiej znaleźć firmę, która wykona rozbiórkę budynku dobrze i solidnie. Dobrze jest szukać ekipy, która zajmuje się wyburzaniem w pobliżu budynku, który należy rozbierać. Dzięki temu transport porozbiórkowych elementów będzie dużo mniejszy. 

Warto także postawić na firmę, która zabierze lub odkupi gruz, ponieważ nierzadko pozbycie się go jest zajęciem mocno problematycznym. Wyburzanie budynków, które objęte są ochroną konserwatorską również będzie wymagało zatrudnienia firmy, która specjalizuje się w wyburzaniu. Dodatkowo potrzebne będą odpowiednie dokumenty pozwalające na rozbiórkę. 

Jednak względu na rodzaj i rozmiar wyburzanych budynków najlepiej zlecić to komuś, kto wykona rozbiórkę w sposób bezpieczny i profesjonalny. 

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...