Audyt energetyczny – co warto o nim wiedzieć?

Użytkowanie budynków mieszkalnych, handlowo-usługowych, czy przemysłowych bezpośrednio wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów związanych z ich eksploatacją. Wysokich nakładów finansowych, szczególnie jesienią i zimą, wymaga zapłata za ogrzewanie danego obiektu. Jednym ze sposobów na zminimalizowanie opłat z tym związanych jest przeprowadzenie termomodernizacji. Na czym polega takie przedsięwzięcie? Jakie znaczenie w tym kontekście ma audyt energetyczny? Przedstawione poniżej informacje pozwolą Ci rozwiać związane z tym wątpliwości!

Czym jest termomodernizacja?

Termomodernizacja to ogół działań, których głównym celem jest wprowadzenie zmian pozytywnie wpływających na warunki cieplne panujące w danym obiekcie. Taka modernizacja prowadzi do zmniejszenia ucieczki ciepła (na przykład przez nieszczelne drzwi i okna), ograniczenia zapotrzebowania na energię cieplną, czy obniżenia kosztów ogrzewania nawet o kilkanaście procent.

Najpopularniejsze działania składające się na termomodernizację to:

  • uszczelnienie okien i drzwi,
  • wymiana dotychczasowego systemu grzewczego,
  • instalacja zewnętrznego ocieplenia budynku,
  • termoizolacja dachu,
  • montaż ocieplenia na podłogach, stropach i ścianach wewnętrznych,
  • założenie kolektorów słonecznych.

Jednak, aby wdrożenie tych aktywności było możliwe, niezbędne jest postawienie trafnej diagnozy – zdefiniowanie genezy problemu i wskazanie czynników odpowiadających za pogorszenie się warunków cieplnych w danym obiekcie. W związku z tym fachowcy przeprowadzają audyty energetyczne budynków. We Wrocławiu, Krakowie, czy Kielcach można znaleźć wielu wykwalifikowanych audytorów energetycznych, którzy kompetentnie wykonają wszystkie niezbędne prace.

Audyt energetyczny – najważniejsze informacje

Zależy Ci na zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie? Racjonalizacja zużycia energii w najbliższym otoczeniu stała się Twym celem? Dążysz do uzyskania dofinansowania na dokonanie termomodernizacji Twojego budynku mieszkalnego? W każdym z tych przypadków niezbędny będzie audyt energetyczny. Jest to dokument, w którym po przeprowadzeniu odpowiedniej procedury zostaje ukazana charakterystyka energetyczna konkretnego obiektu. W takiej ekspertyzie określa się także optymalne propozycje działań, jakie należy podjąć w celu zwiększenia komfortu cieplnego.

Warto wiedzieć, że wykonuje się nie tylko audyty energetyczne budynków. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami, duże firmy muszą co cztery lata przeprowadzać audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Oprócz tego można spotkać się z audytami: źródeł ciepła, sieci ciepłowniczej, efektywności energetycznej oraz oświetlenia (w tym oświetlenia ulicznego).

Audyt energetyczny – podsumowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat audytu energetycznego? Potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących profesjonalnej termomodernizacji? Zapoznaj się z obowiązującymi przepisami prawnymi regulującymi tę materię. Twoja uwaga powinna skupić się zwłaszcza na ustawie z 2008 roku, w której unormowana została kwestia termomodernizacji oraz związanych z nią remontów. Poznając te normy prawne, dowiesz się, jakie jest znaczenie określeń takich jak: premia termomodernizacyjna, remontowa i kompensacyjna.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...