Prawidłowa wymiana powietrza w domu jest niezwykle ważna. Bezpośrednio przekłada się na komfort wszystkich domowników. Jednocześnie gwarantuje, że budynek, w którym mieszkamy, przez długi czas będzie w dobrym stanie. Zapobiega bowiem gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi pleśni, zapewnia także pożądaną temperaturę. W stworzeniu takich dogodnych warunków może pomóc zamontowanie odpowiedniego systemu wentylacji. Sprawdź jaką rolę tym kontekście odgrywa rekuperator!
Rekuperator – najważniejsze informacje
Rekuperator jest zasilanym energią elektryczną urządzeniem, które wchodzi w skład systemu wentylacyjnego, a nawet stanowi jego centralny element. Główne zadanie takiego wymiennika ciepła to wprowadzanie świeżego powietrza do wnętrza budynku i wyprowadzanie na zewnątrz tego zużytego. Jednocześnie warto podkreślić, że rekuperator odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza i ogrzewa nim to, które jest nawiewane. Urządzenie tego rodzaju składa się z różnych części składowych, jednak najważniejsze to: sterownik, wymiennik ciepła, wentylator nawiewny i wywiewny oraz filtr zewnętrzny i wewnętrzny.
Kiedy i gdzie warto zamontować rekuperator?
O montażu profesjonalnego systemu wentylacyjnego należy pomyśleć już na etapie projektowania i budowy danego obiektu. Wtedy najprościej jest rozmieścić wszystkie elementy instalacji. Podobne prace można przeprowadzić również w trakcie dokonywania generalnego remontu większości pomieszczeń w domu.
Należy zwrócić uwagę także na konkretne miejsce montażu rekuperatora. Powinno być ono zadaszone, suche, a panująca w nim temperatura musi być dodatnia. Ponadto należy ulokować urządzenie w taki sposób, aby dostęp do niego był swobodny. Najczęściej w takiej roli sprawdzają się różnego typu pomieszczenia gospodarcze (na przykład piwnice), poddasze albo strych. Rekuperator podczas pracy wydaje dźwięki, dlatego należy zadbać, aby znajdował się on w oddaleniu od miejsc, w których liczy się spokój. Na przykład takich jak: pokój dziecięcy, sypialnia, czy gabinet.
Sposób działania rekuperatora – podsumowanie
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła posiada wiele korzyści. Przede wszystkim jest to skuteczna metoda filtracji i oczyszczenia powietrza wewnątrz budynków. Jest to również sprawdzony sposób na usunięcie nieprzyjemnych dla nosa zapachów oraz ochronę przed smogiem. Dzięki temu można pełną piersią oddychać świeżym powietrzem. Pozytywnie wpływa to na nasze zdrowie – poprawia samopoczucie i likwiduje bóle głowy. Dodatkowo rekuperacja prowadzi do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania domu, co jest istotne zwłaszcza zimą. W związku z tym warto się nią zainteresować. Kup rekuperator Wanas w sklepie czystyklimat.pl i przekonaj się, że taka inwestycja jest niezwykle opłacalna.