Audyt energetyczny domu jednorodzinnego – dlaczego warto go wykonać?

Certyfikat energetyczny jest niezbędny dla właścicieli budynków na sprzedaż lub wynajem, a także właścicieli firm. Jednak osoby prywatne również mogą skorzystać z tego typu usługi i pozyskać taki dokument. Dzięki audytowi możliwe jest dokonanie zmian, dzięki którym zużycie energii i rachunki będą znacznie mniejsze. Zastanawiasz się na wykonaniem audytu w swoim domu? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się dlaczego warto go wykonać! 

Co to jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny domu jednorodzinnego to przede wszystkim przegląd aspektów historycznych oraz aktualnego zużycia energii w domu jednorodzinnym. Ma to na celu zidentyfikowanie i określenie obszarów, w których marnowana jest energia. 

Na czym polega audyt energetyczny? 

Do przeprowadzania audytu energetycznego domu jednorodzinnego należy zgłosić się do odpowiedniej firmy, która zajmuje się tego typu procedurami. Podczas audytu ekspert (audytor zewnętrzny) zbiera i analizuje dane, które dotyczą wykorzystania energii w budynku mieszkalnym. Dzięki audytowi można dowiedzieć się również jakie działania wdrożyć, żeby zmniejszyć nadmierne zużycie energii. 

Co zawierają dokumenty audytu energetycznego? 

Dobrze przygotowany audyt energetyczny domu jednorodzinnego powinien zawierać takie elementy jak:

  • charakterystyka energetyczna obiektu;
  • ocena właściwości cieplnych obiektu;
  • inwentaryzacja systemu grzewczego;
  • sposoby na jakie może przeprowadzić termomodernizację obiektu;
  • ocena opłacalności każdej z przedstawionych metod;
  • wskazanie, która z metod będzie najbardziej opłacalna dla audytowanego obiektu. 

Kiedy warto wykonać audyt energetyczny?

Jeśli chcesz zrobić audyt energetyczny domu jednorodzinnego warto zrobić go przede wszystkim wtedy, kiedy posiadasz starszy dom. Takie budynki mogą wykazywać znaczne starty ciepła niż aktualnie budowane domy. Warto zatem pomyśleć o tej procedurze, kiedy zauważysz, że rachunki są coraz większe, ponieważ może to być spowodowane właśnie utratą ciepła. Prowadzi ona także do negatywnego wpływu na środowisko naturalne. 

Audyt energetyczny domu jednorodzinnego służy właśnie do tego, żeby wskazać miejsca, z którego uchodzi najwięcej energii oraz znaleźć sposób, aby temu zapobiec. 

Ta procedura powinna być także pierwszym krokiem, który należy wykonać przed podjęciem się wprowadzenia energooszczędnych ulepszeń do domu. To samo należy zrobić, gdy chcesz dodać do domu system energii odnawialnej. Jeśli zatem planujesz zmodernizowanie domu lub po prostu chcesz płacić mniej za rachunki – postaw najpierw na audyt energetyczny!

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...