Panele fotowoltaiczne w Opolu

Panele fotowoltaiczne w Opolu

Większość przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych zastanawia się, gdzie najlepiej będzie je umiejscowić. Oczywiste jest, że najlepsze ustawienie modułów PV to kierunek południowy. Jednak, gdy pata pytanie: na dachu czy na gruncie? Odpowiedź nie jest już tak prosta. Wyborem odpowiednich parametrów instalacji i audytem przedmontażowym zajmie się firma instalacyjna. Jednak przed montażem warto wiedzieć, jakie ma się opcje do wyboru.

Gdzie najlepiej zamontować instalację fotowoltaiczną?

Opolskie firmy instalacyjne proponują dwie opcje montażu instalacji PV, służącej właścicielowi do produkcji własnego prądu. Najbardziej popularną opcją są panele umiejscowione na dachu nieruchomości. Panele fotowoltaiczne w Opolu zwykle można dostrzec na dachach, ale niejednokrotnie można spotkać się z instalacjami budowanymi na gruncie. Taki wybór ma wielu zwolenników, ale znajdą się też osoby, które nie uznają instalacji na gruncie za najlepszą opcję.

Jakie są plusy montażu PV na dachu?

Instalacje fotowoltaiczne umieszczone na dachach budynków są tańsze, niż te stawiane na gruncie. Przede wszystkim wynika to faktu, że nie wymagają one dodatkowej konstrukcji, tzw. stołów, na których przytwierdzone będą moduły. Kolejnym aspektem wpływającym na cenę jest dodatkowy przekop konieczny przy instalacji na gruncie. Mając instalację na dachu, łatwiej jest zapewnić ogniwom dobre nasłonecznienie i brak zacienień. W przypadku instalacji na gruncie należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie elementy, które mogą rzucać cień na panele. Są to przede wszystkim drzewa, słupy energetyczne, a także sąsiadujące z naszą nieruchomością budynki.

Czy instalacja PV na gruncie to lepszy wybór?

Wiele czynników wpływa na to, gdzie powinna być zamontowana nasza instalacja. Jednym z nich jest z pewnością bezpieczeństwo. Do pożarów systemów fotowoltaicznych dochodzi bardzo rzadko, jednak czasem to się zdarza. Jeśli chcemy być w 100 procentach pewni, że nic nie ulegnie zniszczeniu, to zbudowanie naziemnej instalacji fotowoltaicznej będzie najlepszym wyborem. Nawet jeśli któryś z komponentów będzie uszkodzony i doprowadzi do awarii instalacji, a w konsekwencji do pożaru, to z pewnością nie uszkodzi on w żaden sposób nieruchomości.

Decyzję o tym, gdzie powinny zostać zamontowane panele fotowoltaiczne, oraz o tym, jaka moc będzie najbardziej odpowiednia, z pewnością pomoże podjąć profesjonalna firma instalacyjna. W Opolu i jego okolicach można bez trudu znaleźć firmę, która zapewni, że inwestycja w moduły fotowoltaiczne będzie jedynie zyskiem, a o jakichkolwiek stratach będzie można od razu zapomnieć.

 

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...