Budowa domu – PORADNIK (cz. 2)

Drugą część naszego poradnika rozpoczniemy od informacji na temat Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem planowania i budowy sprawdzić, czy działka jest przeznaczona do zabudowy. Należy także sprawdzić jej status prawny.

Z tego punktu należy przejść do projektu. Możesz zlecić go architektowi lub zakupić gotowy i przerobić go według uznania.

Projekt domu

Jeśli zdecydujesz się na stworzenie projektu od podstaw, będziesz mieć pewność, że uwzględni on Twoje potrzeby, a architekt weźmie pod uwagę wszystkie czynniki, które zadecydują o finalnym wyglądzie domu.

Opcja, która zakłada adaptację gotowego projektu, również ma swoje plusy. Na pewno będzie mniej kosztowna i szybsza, ponieważ nie trzeba tworzyć projektu od podstaw. W licznych biurach projektowych są dostępne tysiące propozycji gotowych projektów domów – o różnych rozmiarach, kształtach i wnętrzach – dlatego przeszukując skrupulatnie różne katalogi, na pewno znajdziesz propozycję idealną dla siebie. Jednak decydując się na ten wybór, masz ograniczone pole działania, ponieważ musisz brać pod uwagę wszystkie czynniki, takie jak układ terenu, kształt działki, budżet itd.

Warto też sprawdzić, czy dany projekt uwzględnia wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych.

Przygotuj swoją działkę pod nowy dom i pozbądź się niepotrzebnych budynków: rozbiórki i wyburzanie domu.

Pozwolenie na budowę

Według najnowszych przepisów pozwolenie na budowę jest wymagane tylko w niektórych przypadkach, np. wtedy, gdy teren, na którym ma znaleźć się dom, jest chroniony ze względu na jego walory przyrodnicze lub gdy Twój dom będzie przyczyniał się do zwiększenia hałasu, zanieczyszczenia powietrza itd., czyli wtedy, kiedy obszar oddziaływania budynku wykracza poza teren nieruchomości.

Jednak jest jedna ważna rzecz, o której należy pamiętać. W każdym przypadku, nawet gdy nie potrzebujesz pozwolenia na budowę, należy zgłosić budowę w urzędzie.

Do wykonania powyższych czynności będą Ci potrzebne następujące dokumenty:

  • zaświadczenie, potwierdzające aktualne członkostwo projektanta we właściwej izbie samorządu zawodowego,
  • projekt budowlany, na który składa się projekt zagospodarowania działki lub terenu naniesiony na mapę; projekt architektoniczno-budowlany (w 4 egzemplarzach). Uwzględnić należy warunki nabycia mediów wydawane przez odpowiednie zakłady,
  • oświadczenie o dysponowaniu działką, przeznaczoną na cele budowlane.

Przejdź do 3 części naszego poradnika!

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...