Budowa domu – PORADNIK (cz. 1)

Jeśli planujesz budowę domu, powinieneś/powinnaś zapoznać się z wieloma informacjami dotyczącymi procedur, formalności i etapów budowy.

W budowie domu ważne jest, aby dobrze przemyśleć całą koncepcję, ponieważ najprawdopodobniej będzie to miejsce, w którym będziesz mieszkać wiele lat, a może całe życie. Na szczęście nie jesteś z tym sam/a, ponieważ masz do pomocy specjalistów z różnych dziedzin, którzy pomogą Ci ukształtować wymarzoną przez Ciebie przestrzeń.

Grunt to plan

Kiedy już podejmiesz decyzję o budowie domu, ważne, abyś z wyprzedzeniem zadbał/a o wszystkie szczegóły, ponieważ pomyłka w planowaniu może Cię dużo kosztować w przyszłości.

Odpowiedni plan pomoże Ci sprawniej przebrnąć przez cały proces i przewidzieć zagrożenia, dzięki czemu unikniesz typowych błędów. Jeśli dobrze rozeznasz się w temacie budowania domu, będziesz mógł/mogła świadomie podejmować decyzje i wiedzieć, dlaczego niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć. Co ważne, warto, aby znać najnowsze rozwiązania technologiczne, które mogą wydawać się drogie, lecz z perspektywy czasu takie inwestycje zwracają się.

Zanim jednak zabierzesz się za budowę, warto, aby wiedzieć gdzie postawić dom (w mieście, na wsi), jakie są Twoje możliwości finansowe oraz czy w danym miejscu można postawić dom.

Uwaga! Jeśli chcesz pozbyć się starego budynku, koniecznie zapoznaj się z ofertą: wyburzenie domu.

Wybór działki pod budowę domu

Dokonując wyboru działki pod budowę domu, zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów, do których należą:

  1. Jakość gruntu – problem stanowić mogą tereny podmokłe lub działki, które są położone na terenach zalewowych.
  2. Ustawienie domu względem stron świata.
  3. Kształt – nietypowe kształty działki (inne niż prostokąt, kwadrat) mogą stanowić wyzwanie dla projektanta, szczególnie jeśli działka nie jest zbyt duża.
  4. Dostęp do mediów – jeśli Twoja działka znajduje się w dużej odległości od źródła prądu czy gazu przyłącz może trwać długo i niemało kosztować.
  5. Otoczenie – sprawdź, co znajduje się na terenach sąsiadujących z Twoją działką i w bliskiej odległości. Czy są sklepy, czy nie ma hałaśliwych fabryk, czy dojeżdża tam komunikacja miejska? Tak naprawdę wybór działki z odpowiednim otoczeniem zależy od Twoich potrzeb.
  6. Ukształtowanie powierzchni – większe nierówności powodują większy nakład pracy i dłuższy czas przygotowania pod budowę.
  7. Droga dojazdowa – dobrze, gdyby droga, która prowadzi do Twojej działki, była publiczna, a nie prywatna, ponieważ może się to wiązać z dodatkowymi problemami.

Zajrzyj do kolejnej części naszego poradnika!

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...