Z czego wykonać taras?

Kiedy szukasz materiałów na taras, najprawdopodobniej jesteś już na finiszu wykończenia swojego nowego domu lub planujesz remont starego tarasu. Jeśli chodzi o materiał, taras możesz wykonać z kilku różnych produktów, które są dostępne od ręki.

Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie są najnowsze trendy w projektowaniu tarasów.

Jaki materiał wybrać do wykonania tarasu?

Obecnie na rynku nie brak materiałów, z których można wykonać ładny i funkcjonalny taras. To od Ciebie i Twojej kreatywności zależy tak naprawdę, w jakim stylu ma być taras. Ważne, aby był on spójny z resztą otoczenia – domem i ogrodem.

Oto lista przykładowych materiałów:

  • deski drewniane,
  • thermo drewno,
  • kompozytowe deski WPC,
  • płytki,
  • kamień naturalny,
  • palety,
  • kostka brukowa,
  • płyty betonowe,
  • podłoga z żywicy,
  • betonowa kostka.

Deski kompozytowe – świetna alternatywa dla innych materiałów

Jeśli szukasz trwałego materiału do wykonania tarasu, warto zwrócić uwagę na deski kompozytowe, które są wykonane z mieszanki pyłu drewnianego z tworzywami PCV. Na rynku dostępna jest szeroka oferta różnych desek tarasowych kompozytowych, które stanowią świetnie dopełnienie nowoczesnego tarasu.

Wiele osób, które zastanawia się nad deskami drewnianymi, jednak decyduje się na deski tarasowe z kompozytu – panele z drewna wymagają większej uwagi ze względu na trudniejszy montaż czy późniejszą konserwację i potrzebę regularnej pielęgnacji. Ponadto, deski drewniane często ulegają odbarwieniom ze względu na działanie światła słonecznego czy wilgotnieją.

Dużym plusem desek kompozytowych jest łatwość w ich układaniu, ponieważ w przeciwieństwie do desek drewnianych, deski WPC posiadają wyprofilowane krawędzie, ułatwiające mocowanie. Deski kompozytowe są ponadto puste w środku, jednak nie stanowi to problemu, ponieważ na krawędziach montuje się specjalne listwy maskujące.

Przy montażu desek kompozytowych stosuje się specjalną konstrukcję, która zapewnia długotrwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Na betonie układa się legary – na elementach poziomujących.

Deski WPC są zrobione z mączki drzewnej i polichlorku winylu oraz zawierają nawet 40% drewna. Dzięki temu świetnie imitują one prawdziwe drewno, jednak ich właściwości są o wiele lepsze.

Rozwiązań tego, jak urządzić taras, jest mnóstwo. Wszystko zależy od gustu, potrzeb i budżetu. Ważne, aby odpowiednio zaplanować budowę lub remont tarasu, tak aby wykonanie było solidne, a montaż był sprawny i przyjemny.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...