Certyfikaty energetyczne – co one oznaczają?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku potocznie nazywa się także certyfikatem energetycznym. Oznacza to, że jest to dokument, który ułatwia określenie zużycia energii oraz kosztów eksploatacji budynku czy mieszkania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co oznaczają takie certyfikaty, jakie przepisy prawne regulują, a także co znaczą dla właścicieli budynków mieszkalnych – przeczytaj ten artykuł. 

Co to jest certyfikat energetyczny?

Dokumenty, które określają standard energetyczny wybudowanego budynku to tak zwane certyfikaty energetyczne lub świadectwa energetyczne. Na ich podstawie można dowiedzieć się ile energii zużywa dana przestrzeń. Te dokumenty zawierają także informacje co należy zrobić, aby obniżyć koszty utrzymania budynku czy mieszkania. Posiadanie certyfikatów energetycznych jest obowiązkowe w chwili sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Z kolei jeśli chodzi o budowę domu na użytek własny, ten rodzaj dokumentu nie jest potrzeby właścicielom.

Jak wygląda certyfikat energetyczny?

Certyfikaty energetyczne przyjmują formę kilkustronicowych papierowych dokumentów. Znajdziemy tam parametry techniczno-użytkowe budynku oraz wskaźniki energii początkowej i końcowej. Wskaźnik początkowy prezentuje się zazwyczaj w formie graficznej jako tzw. suwak energetyczny. 

Wskaźniki energetyczne określane są symbolami Eu (Energia użytkowa), Ek (Energia końcowa) oraz Ep (Energia początkowa). Dzięki nim można scharakteryzować budynek pod kątem energii, jaką zużywa. Dane podawane są w kWh na metr kwadratowy powierzchni. 

Pierwszą w kolejności podawania jest energia użytkowa. Jest to ilość energii jaka potrzebna jest do ogrzewania, wentylacji i podgrzewania wody. Oczywiście te obliczenia podane są na zasadzie przybliżonej, w momencie, kiedy wszystkie zastosowane systemy miałyby 100% sprawność. W praktyce następują jednak straty energii, zarówno w dystrybucji, jak i transporcie. Dlatego wskaźnikiem, który określa rzeczywiste zużycie energii jest właśnie wskaźnik Ek – energia końcowa. 

Jakie informacje zawiera świadectwo energetyczne?

Certyfikaty energetyczne zawierają takie informacje jak:

  • charakterystykę energetyczną budynku; 
  • dane identyfikacyjne budynku;
  • zalecenia, które określają rodzaj i zakres prac, dzięki którym zużycie energetyczne budynku może ulec poprawie;
  • objaśnienia oraz dodatkowe informacje. 

Certyfikaty energetyczne są ważne przez 10 lat, od daty ich wystawienia. Po tym czasie należy ja odnowić. Poza tym warto pamiętać, że posiadanie tych dokumentów jest obowiązkowe, jeśli posiadasz budynek lub mieszkanie, które chcesz wynająć lub sprzedać.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...