Co to są wyłączniki nadprądowe? Charakterystyka

Chociaż nazwa może na to nie wskazywać, to z tymi urządzeniami większość z nas miała do czynienia przynajmniej raz w życiu, jak nie częściej. Jednak kiedy w domu wszystkie urządzenia elektryczne działają jak powinny, nikt się nim nie interesuje. Żeby jednak nie być takim laikiem w sprawie elektryczności w swoim domu, sprawdź co to są wyłączniki nadprądowe, jaka jest ich charakterystyka oraz do czego służą. 

Wyłączniki nadprądowe – opis

Wyłączniki nadprądowe to urządzenia, które znajdują się w domu, mieszkaniu, warsztacie czy obiektach przemysłowych. Jego głównym zadaniem jest ochrona instalacji elektrycznej. Nazewnictwo tych urządzeń jest szerokie i możesz spotkać się jeszcze z takimi określeniami jak korek, wyłącznik nadmiarowo-prądowy czy eska.

Podpięte pod instalację elektryczną odbiorniki są z kolei zapieczeniem przed zwarciami i przeciążeniami, które niekiedy mogą wystąpić. Do przeciążenia dochodzi zazwyczaj w momencie, kiedy przez element instalacji przepływa prąd znamionowy tego elementu. W takiej sytuacji może dojść do pożaru i przeciążenia instalacji. 

Charakterystyka wyłączników nadprądowych 

Wyłączniki nadprądowe służą przede wszystkim temu, aby chronić instalację elektryczną w budynku i nie doprowadzić do powstania pożaru. 

Każdy przewód ma określoną maksymalną wartość natężenia prądu, jaka może przez niego płynąć. Jeśli natomiast ta wartość zostanie przekroczona, temperatura przewodu może zwiększyć się do niebezpiecznego poziomu. Jeśli temperatura za długo będzie za wysoka, przewód można zacząć się topić.  

Wyłączniki nadprądowe o odpowiednich parametrach dla danego przewody zabezpieczą przed opisaną wyżej sytuacją i wyłączą napięcie w obwodzie w odpowiednim czasie.

Jakie urządzenie wybrać?

Decydując się na zamontowanie wyłączników nadprądowych, musisz pamiętać o kilku wskazówkach, które będą miały wpływ na prawidłowe funkcjonowanie urządzeń.

Przede wszystkim wyłączniki nadprądowe muszą być umieszczone w miejscu, w którym występuje zmiana ułożenia przewodów lub budowy instalacji. W czasie wykonywania takich wyłączników należy uwzględnić ich montaż w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko zwarcia. 

Zarówno parametry wyłączników nadprądowych, jak i sposób ich instalacji powinny uwzględniać rozpływ prądów. Będzie to miało znaczenie w czasie instalowania zabezpieczeń, które być może będę musiały pojawić się na każdym przewodzie. 

Wyłącznik nadprądowe to urządzenia, które zdecydowanie warto posiadać w swoim domu czy w firmie. Dzięki nim można uchronić się przed spalaniem instalacji, a co za tym idzie i większym niebezpieczeństwem. Ich koszt i montaż nie są duże, a w przyszłości mogą uratować czyjeś życie. 

 

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...