Pokój dziecka – jak urządzić?

Pokój dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym powinien zapewniać mu odpowiednią przestrzeń do zabawy, w której będą przechowywane zabawki, a także miejsce, w którym będzie się uczył.

Pokój dziecka – w jaki sposób go zaaranżować?

Od czego zacząć projektowanie tego pomieszczenia? Porozmawiaj ze swoim dzieckiem – dzięki temu dowiesz się, jakie ma oczekiwania oraz marzenia. Może ma ulubionych bohaterów z bajek?  Czy interesuje się na przykład dinozaurami, kosmosem czy zwierzętami? Może zdecydujecie się na pokój tematyczny? Takie wskazówki są naprawdę bardzo cenne i pozwalają dopasować wygląd pokoju do upodobań Twojej pociechy.

Wybór koloru ścian

Czeka cię między innymi wybór kolorów w pokoju, które będą dominujące, a także dobór barw dla różnego typu dodatków oraz akcesoriów. Kolory powinny być dopasowane do stylu, jaki wybrałeś, indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Przede wszystkim nie mogą one przeszkadzać dziecku w nauce. Trzeba zadbać, aby nie były agresywne, przygnębiające, nadmiernie pobudzające. Najlepiej wybrać dwie barwy spokojne, do których dodasz dwa nasycone kolory dla akcentów. Kolorowe ściany, mnogość zabawek, wzorów i tekstów może wprowadzać chaos, dlatego lepiej postawić na umiar i minimalizm. Nie wybieraj przypadkowych farb najlepiej, aby były hipoalergiczne. Możesz również pomyśleć o tapecie, naklejkach na ścianę, czy plakatach.

Meble bez, których nie obejdzie się twoje dziecko to:

  • Łóżko – wybór jest ogromny: łóżka drewniane, piętrowe, skonstruowane w kształcie domu, tipi lub łóżko typu antresola.
  • Szafy – najlepiej, aby były wytrzymałe, nie mogą w żaden sposób zagrażać Twojemu dziecku, muszą być stabilne, powinny być dopasowane do wzrostu ich użytkownika, aby wygodnie można było do nich sięgać.
  • Stolik lub biurko do nauki – najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie do wzrostu dziecka, tak, żeby zachowało prawidłową postawę. Należy wziąć pod uwagę także zapewnienie mu odpowiedniej ilości miejsca na blacie. Niektóre modele biurek są regulowane, rosną razem z dzieckiem. Gdy rozpocznie ono swoją przygodę ze szkołą, jego biurko powinno być większe, aby miało więcej miejsca na książki i inne przybory szkolne.
  • Oświetlenie – jego dobór jest ważny, aby odpowiednio rozświetliło przestrzeń. Możesz wybrać nie tylko lampy, ale także girlandy świetlne, czy lampki nocne. Nie zapomnij o małej lampce na biurko.

Ważne są również meble do przechowywania zabawek, czy półki na książki. Inne elementy, które mogą znaleźć się w pokoju Twojego dziecka to: poduszki dekoracyjne, dywany i koce. Dzieci bardzo szybko rosną. Dlatego, aby na bieżąco kontrolować ich wzrost (i na tej podstawie wiedzieć jaki rozmiar wyposażenia pokoju dla nich wybrać) warto zdecydować się na miarki wzrostu. Są nie tylko użyteczne, ale pełnią również funkcję dekoracyjną.

Pokój dziecka to jego królestwo!

Twoje dziecko w swoim pokoju ma czuć się bezpiecznie, ma to być jego miejsce, gdzie będzie spędzał czas bawiąc się, poznając świat, czy ucząc się nowych rzeczy. Zrób wszystko, aby Twoja pociecha czuła się tam dobrze.