Czy deski kompozytowe są warte swojej ceny? – sprawdź!

Kompozyt to materiał, który jest coraz częściej wykorzystywany w trakcie remontów i budowy domu. Deski kompozytowe WPC mają wiele zalet, które przekonują potencjalnych klientów, do tego, aby to właśnie z nich stworzyć taras czy ogrodzić posiadaną działkę. Możliwości wykorzystania desek kompozytowych jest wiele i dlatego, tak chętnie decydujemy się na ich wybór. Czym różnią się od drewna lub innych materiałów, z których przecież możemy wykonać te same rzeczy? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.

Co to jest deska kompozytowa?

Podstawowym materiałem do stworzenia deski kompozytowej jest mączka pozyskiwana z drzew lub z bambusa. Do niej dodawane są tworzywa sztuczne takie jak PVC lub HDPE i powstaje mieszanka, z której można formować deski. Oczywiście wykorzystuje się do tego również inne materiały uszlachetniające, które wpływają na trwałość, wygląd oraz funkcjonalność desek kompozytowych. Najczęściej dodawane są barwniki, dzięki którym można manipulować kolorem desek i stworzyć bardzo podobny, a nawet wręcz identyczny odcień, jaki ma kora drzew. Stosuje się również utrwalacze i substancje, które zabezpieczają deskę przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, na przykład różnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki takim zabiegom powstaje deska, która charakteryzuje się wysoką trwałością i może służyć nam latami.

Zalety desek kompozytowych

Deski kompozytowe, zew względu na to, że są mieszanką tworzyw naturalnych i sztucznych, są bardzo trwałe i odporne na działanie większości czynników, takich jak promieniowanie UV, deszcz, śnieg i wiele innych. Możliwości wykorzystania desek kompozytowych jest naprawdę wiele. Oprócz tarasów i ogrodzeń można je również wykorzystać przy basenie, ponieważ nie nasiąkają wodą lub zastosować je jako zewnętrzny materiał ozdobny budynku. Deski kompozytowe WPC są również bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ są antypoślizgowe i nie zawierają w sobie małych strzępów drewna, które mogłyby się wbić w skórę i powodować urazy. Ich wygląd przypominający drewno skłania wiele osób do podjęcia decyzji o ich zakupie. W związku z tym, że w pewnej części są stworzone z drewna, nadają niezwykłego klimatu miejscom, w którym są umieszczone.

Jak dbać o deski kompozytowe?

Deski kompozytowe nie wymagają regularnych konserwacji ani olejowania, ponieważ są tak zabezpieczone, aby bez tego spełniały swoją funkcję. Ich pielęgnacja kończy się na regularnym myciu wodą z płynem lub za pomocą myjki ciśnieniowej, która usunie cały brud z desek. Budowa desek i wyżłobione w nich rowki powodują, że to tam najczęściej zbierają się wszystkie zanieczyszczenia. Są one jednak łatwe do usunięcia i nie wymagają czyszczenia szczoteczką czy innymi małymi akcesoriami, dzięki czemu są łatwe w użytkowaniu. Powoduje to, że użycie myjki ciśnieniowej jest jak najbardziej możliwe, a to zdecydowanie skraca czas ich pielęgnacji. Wygląd, łatwość użytkowania i wygoda to wszystko, co przemawia za tym, aby na deski kompozytowe WPC się zdecydować.

 

źródło zdjęć: freepik.com

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...