Okna aluminiowe – zalety i wady

Stolarka okienna to jeden z najpopularniejszych tematów w dzisiejszych czasach. Otwarte okno na świat, dosłownie i w przenośni, jest dla nas bardzo ważne. Człowiek nie jest stworzony do spędzania czasu tylko w pomieszczeniach ze sztucznym światłem dlatego odpowiednie okna umieszczone w dobrym miejscu to podstawa wysokiego komfortu mieszkania. Jeśli budujesz domu lub zastanawiasz się nad wymianą okien, to świetnie trafiłeś. Dziś przedstawiamy zalety i wady, jakie mają okna aluminiowe. Dzięki temu wybór będzie dużo prostszy, a Ty przekonasz się, czy aluminium to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.

Zalety okien aluminiowych

Okna wykonane z aluminium to przede wszystkim wygoda użytkowania. Nie wymagają one specjalistycznych zabiegów i są łatwe w czyszczeniu. Należy pamiętać, że nie powinno się ich czyścić żadnymi chemicznymi środkami, ponieważ mogą one uszkodzić strukturę ramy. Zalecana jest do mycia woda z mydłem lub delikatnym środkiem czyszczącym dedykowanym do aluminium. Okna aluminiowe mogą być również stworzone w dowolnym kształcie, jaki tylko sobie wymarzymy. Aluminium to bardzo plastyczny materiał, który można formować w dowolny sposób. Wytrzymałość tego materiału powoduje również, że możliwe jest stworzenie okien o bardzo cienkich ramach, czego nie możemy zrobić w przypadku innych materiałów.

Wady okien aluminiowych

Jedną z największych wad, która najczęściej wpływa, że nie decydujemy się na okna aluminiowe, jest ich cena, która przewyższa nieco cenę okien plastikowych. Jednak cena nie bierze się znikąd. Okna wykonane z aluminium są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w utrzymaniu niż te stworzone z plastiku. Rzadko ulegają uszkodzeniu, jednak gdy już taka sytuacja się zdarzy, są prawie niemożliwe do naprawienia, a jeśli są, to koszt naprawy często przewyższa koszt zakupu nowego okna. Nie jest to jednak częsta sytuacja, ponieważ okna aluminiowe charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu możemy cieszyć się jakością ich wykonania.

Czy okna aluminiowe są lepsze od plastikowych i drewnianych?

Odpowiedź na pytanie jest jedna… to zależy. W zależności tego, czego potrzebujemy zarówno okna aluminiowe, jak i te plastikowe mogą zaspokoić nasze potrzeby. Okna plastikowe to standard w wielu przypadkach. Aluminiowe okna, oprócz wysokich parametrów jakościowych, cechują się nowoczesnym wyglądem, prostotą wykonania oraz tym, że przeszklenia, jakie można z nich stworzyć, mogą sięgać od ziemi, aż po sam sufit, co w przypadku plastiku nie jest wykonalne.

Okna aluminiowe – podsumowanie

Aluminiowe okna to zdecydowanie wybór dla osób, które cenią sobie wysoką jakość wykonania, łatwą obsługę oraz wygląd. Okna aluminiowe będą pięknie prezentowały się w nowym budownictwie, a zwłaszcza w domach pasywnych, gdzie wymagany jest jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Okna aluminiowe to okna ciepłe oraz dobrze wykonane, które służyć nam będą latami.

 

źródło zdjęć: freepik.com

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...