Czym wyłożyć taras? Wybieramy najlepsze materiały

Gdy zabierasz się za budowę lub remont tarasu, jedną z podstawowych rzeczy, o których powinieneś/powinnaś pomyśleć, jest podłoga. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, które różnią się między sobą wyglądem, parametrami i w różny sposób się je konserwuje oraz pielęgnuje. Nie bez znaczenia pozostają także cena oraz wysiłek przy ich montażu. Niektóre materiały wymagają stabilnej podbudowy z betonu, a inne można układać bezpośrednio na gruncie.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, wybór materiału na podłogę jest bardzo ważny, dlatego warto określić sobie rodzaj materiału, zanim przystąpisz do prac budowlanych lub remontowych. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na najlepsze materiały do zastosowania jako podłoga na taras.

Czym wyłożyć taras – duży wybór materiałów

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów dostępnych od ręki. Inne trzeba zamówić z wyprzedzeniem. Do wyłożenia tarasu można wykorzystać m.in.

  • deski kompozytowe,
  • thermo drewno,
  • deski drewniane,
  • kostkę brukową,
  • kamień,
  • palety,
  • płytki,
  • płyty betonowe.

W naszym zestawieniu skupimy się na trzech najpopularniejszych materiałach.

Taras wyłożony deskami kompozytowymi

Deski kompozytowe z WPC to świetna alternatywa dla tradycyjnego drewna. Na rynku dostępna jest szeroka oferta desek tego typu. Są one wykonane z mieszanki pyłu drewnianego oraz tworzyw PCV. Najczęściej występującymi w nich składnikami są mączka drewniana i polichlorek winylu. Taka mieszanka świetnie imituje drewno, jednak jej właściwości są o wiele lepsze. Użytkowanie desek wiąże się z wygodą, która wynika z estetycznego wyglądu mimo różnych warunków atmosferycznych – nie wymagają one praktycznie w ogóle zabiegów pielęgnacyjnych, a i tak mogą służyć wiele lat.

Taras wyłożony thermo drewnem

Thermo drewno to deski zrobione z różnych gatunków drewna, np. sosny lub jesionu, które pod wpływem obróbki termicznej ciemnieją. Cały proces przebiega bez użycia szkodliwych substancji chemicznych, co sprawia, że deski są przyjazne środowisku i bezpieczne dla zdrowia ludzkiego.

Thermo drewno ma specjalne właściwości – nie ma w nim wilgoci, a cukry, które zawiera drewno, są poddane krystalizacji. Dzięki specjalnej obróbce drewno nie gnije oraz jest odporne na pleśń i grzyby. W konsekwencji nie trzeba zabezpieczać go żadnym preparatem.

Taras wyłożony deskami drewnianymi

Ostatni materiał, o którym wspomnimy, a który może posłużyć jako podłoga na taras, jest drewno. Tak jak jego zamienniki mają przewagę nad nim, tak ono samo posiada cechy nie do podrobienia. Należy do nich m.in. fakt, że deski drewniane świetnie się prezentują. Są miłe w dotyku i ciepłe, jednak nie nagrzewają się podczas upałów.

Ważny jest gatunek drewna. Interesujące propozycje to np. merbau lub bangikirai, które powstały z drzew egzotycznych. Jednak na uwagę zasługują także modrzew europejski lub syberyjski.

Należy pamiętać, że przy wykładaniu tarasu z desek drewnianych stosuje się specjalne podkładki, które stanowią izolację drewna od elementów betonowych.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...