Dofinansowanie do audytu energetycznego – jak je uzyskać?

Dowiedz się, co to jest audyt energetyczny, na czym on polega, jak przebiega krok po kroku. Poznaj, jakie są jego zalety, a także, dlaczego tak ważne jest jego zrealizowanie.

Audyt energetyczny

Audyt energetyczny określa pracę pod względem finansowym i technicznym, która mogłaby zostać wykonana celem zmniejszenia potrzeb energetycznych budynku. Audyt ma wskazać jakie prace modernizacyjne mogą być wykonane, a także jakie są przewidywane koszty inwestycji oraz jaka będzie oszczędność energii.

Kto będzie przeprowadzał audyt energetyczny?

Audyt energetyczny powinien zrealizować doradca energetyczny lub audytor, który ma odpowiednie kwalifikacje. Audytor energetyczny ma uprawnienia budowlane, specjalne szkolenia, a także musi zdać odpowiedni egzamin. Bez jego wiedzy oraz doświadczenia inwestycje mogą zostać nieprawidłowo i nierentownie przeprowadzone.

Dlaczego tak ważny jest prawidłowo przeprowadzony audyt energetyczny?

Dokument, jakim jest audyt energetyczny, ma pomóc nam m.in. uzyskać dotacje ze środków:

  • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • Wojewódzkich Funduszów Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • Regionalnych Programów Operacyjnych.

Dzięki pozyskanym środkom, które mają posłużyć do zwiększenia efektywności energetycznej, możemy sfinansować m.in.:

  • Modernizację energetyczną,
  • Termomodernizację budynków,
  • Modernizację sieci i węzłów ciepłowniczych; linii technologicznych; instalacji przemysłowych,
  • Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Środki, jakie otrzymasz, są zależne od rodzaju konkursu, z jakiego chcesz pozyskać środki oraz typu beneficjenta.

Dla kogo audyt energetyczny?

W zależności od rodzaju konkursu są to m.in.: różnej wielkości przedsiębiorstwa; wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, kościoły, czy związki wyznaniowe; jednostki samorządu terytorialnego, podmioty lecznicze, jednostki naukowe.

Jak wygląda audyt energetyczny – krok po kroku

Audyt energetyczny ma określić ilość zużywanej energii, a także przebieg prac, które mogą zostać wykonane. Na początku analizowany jest stan budynku, sprawność instalacji na podstawie wizji lokalnej i dokumentacji technicznej, a także zapotrzebowania na ciepło. Następny krok to określenie działań modernizacyjnych, na koniec zostaną policzone koszty przyszłych prac. Celem audytu jest wykrycie nieprawidłowości oraz problemów, które wpływają na utratę energii.

Zalety audytu energetycznego

Ceny energii wciąż rosną, dlatego tak ważne jest, aby analizować jej użycie, a także wprowadzać działania modernizacyjne, dzięki którym zaoszczędzi się pieniądze. Mając przeprowadzony audyt energetyczny, możesz starać się o dofinansowania, w celu modernizacji budynku, aby lepiej chronił energię.

Audyt energetyczny – dofinansowanie

Zwiększenie efektywności energetycznej to obniżenie zużycia energii oraz większe oszczędności. Przeczytaj, czym jest audyt energetyczny dofinansowanie i wybierz w celu jego przeprowadzenia doświadczoną firmę, która pomoże ci go zrealizować, znajdzie ona najlepsze rozwiązanie.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...