Jak urządzić dom w stylu prowansalskim?

Marzy Ci się dom w stylu prowansalskim, ale nie wiesz, jak go urządzić? Styl prowansalski to kwintesencja klimatu południowo-wschodniej części Francji. Charakteryzują go elementy, które tworzą sielską atmosferę, która jest stworzona z wyrazistych, aczkolwiek romantycznych elementów. Choć obecnie trend ten nie cieszy się tak dużą popularnością jak minimalizm, ludzie chcący zyskać oryginalny wystrój często decydują się właśnie na ten klimat. Jak urządzić wnętrze w takim stylu? Zapraszamy do lektury!

Styl prowansalski – cechy charakterystyczne

Jeżeli chcesz wprowadzić styl prowansalski do swojego domu, musisz wiedzieć, jakie są jego cechy charakterystyczne. Dzięki temu z powodzeniem urządzisz mieszkanie lub dom, o jakim marzysz!

Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego:

  • białe meble – jak zapewne wiesz, meble w takim stylu powinny być wykonane z drewno. Najlepiej sprawdza się lite drewno lub takie specjalnie postarzane. Meble w tym stylu powinny być jasne – białe lub w odcieniach beżu. Kuchnia w stylu prowansalskim powinna być wyposażona w kredensy z przeszklonymi frontami, z dużą ilością szafek. Salon lub sypialnię można urozmaicić, wstawiając różnorodne krzesła i stoliki stojące na cienkich i powyginanych nóżkach. Dobrze mogą sprawdzić się na przykład meble do sypialni w jasnych kolorach.
  • naturalne materiały – główną cechą stylu prowansalskiego także bliskość z naturą. Dlatego również elementy wystroju powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Najczęściej spotyka się postarzane drewno,  wiklinę, kamień czy ceramikę. Podłogi w stylu prowansalskim przeważnie wykonane są z drewna, specjalnego kamienia czy betonu. W takim wnętrzu świetnie wyglądają również naturalne tkaniny, takie jak len czy płótno, z których wykonuje się obrusy, narzuty na kanapę lub ozdoby na ścianę. Piękna narzuta oraz zestaw mebli do sypialni może doskonale uzupełnić to wnętrze.
  • dekoracje – jeżeli kochasz dodatki i dekoracje, możesz je wprowadzić do swojego domu, jednak musisz pamiętać o kilku kwestiach. Dodatki powinny pasować do mebli, nie mogą również przytłaczać wnętrza, ani kolidować ze sobą nawzajem. Wnętrze powinno być przytulne i nie powinno stwarzać wrażenia zagraconego. Znakomitym dodatkiem do pomieszczeń w stylu prowansalskim są rośliny, które doskonale tworzą atmosferę prowincji. W pomieszczeniu w takim stylu nie powinno także zabraknąć wikliny. W kuchni można posadzić świeże zioła i lawendę, która również kojarzy się ze stylem prowansalskim. Ściany przyozdobić można lustrami czy ceramiką.