Czy można mieć klimatyzację w małym mieszkaniu?

Klimatyzacja to ostatnimi czasy must have w czasie gorących letnich dni. Ten sprzęt sprawdza się nie tylko w biurach czy kawiarniach, ale także w domach. Zapewne wiele osób, które mieszka w blokach, zastanawia się, czy oni również mogą cieszyć się z jej uroków. W końcu małe mieszkanie wydaje się wykluczać ten rodzaj sprzętu. Ale czy na pewno? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać odpowiedź!

Stacjonarna klimatyzacja w mieszkaniu

Wiele osób zastanawia się, czy stacjonarna klimatyzacja w małym mieszkaniu to dobry pomysł. Wszystko zależy od preferencji mieszkańców, ale trzeba mieć świadomość, że klimatyzacja stacjonarna przeznaczona jest raczej do dużych pomieszczeń i nawiew powietrza musi być duży, żeby skutecznie, ale lekko schłodzić cały pokój. W małych mieszkaniach zbyt duże urządzenie może wyglądać niekorzystanie, a dodatkowo za bardzo zmniejszać temperaturę oraz dawać się we znaki głośną swoją pracą. Tego typu klimatyzacja sprawdzi się także najbardziej w momencie, kiedy będzie ona włączona w pomieszczeniu przez całe lato.

W małych mieszkaniach dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w klimatyzację typu split. Jest to rodzaj sprzętu, gdzie zewnętrzna część urządzenia umieszczona jest na zewnątrz, dzięki temu nie słychać pracy klimatyzatora. Dodatkowo ten rodzaj klimatyzacji może chłodzić kilka pomieszczeń na raz, co w małym mieszaniu jest niezwykle opłacalne oraz pożądane. Ten rodzaj urządzenia składa się z dwóch jednostek wewnętrznych, które współpracują z jednostką zewnętrzną i zakup tego typu klimatyzatora będzie najbardziej opłacalny.

Mobilna klimatyzacja na małych przestrzeniach

Lepszą opcją niż klimatyzator stacjonarny wydaje się klimatyzacja przenośna. Jest to najprostsze, a zarazem najbardziej praktyczne rozwiązanie. Jak wskazuje sama nazwa, to urządzenie można przenosić w każde miejsce i chłodzić powietrze w dowolnym pomieszczeniu. Dzięki takiemu zastosowaniu w małym mieszkaniu można czuć się bardziej komfortowo, a podczas innych sezonów niż letni, schować urządzenie, aby nie zabierało dodatkowej przestrzeni użytkowej. To także o wiele tańsza opcja niż klimatyzacja stacjonarna.

Trzeba jednak zaznaczyć, że klimatyzatory przenośne są głośniejsze i mniej efektywna niż inne urządzenia, które służą do chłodzenia powietrza. Te klimatyzatory wymagają także podłączenia rury harmonijkowej, która będzie odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz. Taką rurę odprowadza się najczęściej poza budynek przez otwarte okno. Na rynku dostępne są także specjalne uszczelki, które zapobiegają napływowi ciepłego powietrza do wnętrza pomieszczenia w czasie korzystania z klimatyzatora przenośnego. Tego typu mobilne klimatyzatory osiągają moc w zakresie 2-4 kW.

Wybór klimatyzacji – na co zwrócić uwagę?

Wybierając klimatyzację do małego mieszkania w bloku, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest ważniejsze – wygoda oraz jakość chłodzenia czy może pieniądze oraz miejsce użytkowe na małej przestrzeni. Warto zwrócić uwagę także na fakt głośności pracy urządzenia. Jeśli ktoś jest osobą, która ceni sobie całkowitą ciszę, nie będzie zadowolony z pracy głośnego klimatyzatora przenośnego. Jeśli jednak ktoś posiada małe mieszkanie i nie chce, żeby coś jeszcze bardziej je „zaśmiecało” – klimatyzacja stacjonarna również może się nie sprawdzić.