Fotowoltaika – czy obniżanie kosztów energii elektrycznej się opłaca?

Fotowoltaiką nazywamy zespoły wielu ściśle współpracujących ze sobą urządzeń, które mają na celu ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie kosztów energii elektrycznej w danym gospodarstwie domowym bądź siedzibie firmy. Polega na, mówiąc oczywiście w dużym uproszczeniu, przetworzeniu promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Uzyskane w ten sposób napięcie można użytkować w ramach swojej własnej instalacji elektrycznej w każdym domu. Czy warto wykorzystać takie rozwiązanie? Odpowiadamy!

Instalacja PV – budowa i uproszczona zasada działania

Instalacja fotowoltaiczna, służy do przemiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną, którą można zasilać domowe odbiorniki prądu, takie jak telewizory czy radia. To jednak bardzo uproszczona dawka informacji – więcej warto dowiedzieć się od przedsiębiorstwa, które zajmuje się ich projektowaniem i wdrażaniem. Wiele szczegółów na ten temat można znaleźć między innymi na stronie wasta.com.pl.

Obecnie zalety fotowoltaiki zauważa coraz więcej prywatnych odbiorców. Z pozoru dość wysoka wartość inwestycji oznacza bowiem także bardzo niskie koszty dalszej eksploatacji, które w ogólnym rozrachunku oznaczają korzystne rozwiązanie. Czy warto? Zdecydowanie tak, ale tylko w przypadku, gdy wybierzemy odpowiednią firmę, która zajmie się wdrożeniem oraz bieżącym serwisowaniem.

Cały system składa się z kilku podstawowych elementów, które dzięki ścisłej współpracy umożliwiają przetworzenie energii słonecznej na prąd. Należą do nich oczywiście panele fotowoltaiczne – najdroższy i największy element instalacji, a także inwertery (falowniki) oraz zabezpieczenia, w tym przeciwprzepięciowe. Oczywiście nie można pominąć odpowiedniego do konstrukcji systemu montażowego.

Wyróżniamy instalacje sieciowe, w których prąd oddawany jest do sieci po ustalonych cenach, hybrydowe, w których można magazynować energię i oddawać ją do operatora, a także autonomiczne. W tych ostatnich musimy zgromadzić uzyskaną energię. W tym celu wykorzystuje się akumulatory o bardzo dużej pojemności.

Instalacje fotowoltaiczne – wydatki pod kontrolą

Czy instalacja fotowoltaiki się opłaca? Zdecydowanie tak! Bardzo istotne jest jednak, aby procesem montażu i projektowania zajęła się odpowiedzialna firma z wieloletnim stażem na rynku oraz odpowiednio dużym doświadczeniem. W instalacji liczą się bowiem najmniejsze możliwe szczegóły, w tym moc, rozmieszczenie paneli oraz ich jakość. Montaż instalacji fotowoltaiki można przeprowadzić zarówno na dachu, jak i na gruncie. Od tego wyboru zależy przede wszystkim efektywność pracy całego systemu oraz jego bezpieczeństwo.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...