Gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną? Zainspiruj się!

Czym jest instalacja fotowoltaiczna i czy warto ją zamontować w swoim domu? Czy dach jest jedynym miejscem, w którym montuje się panele słoneczne? Już teraz poznaj odpowiedzi na te kluczowe pytania! Szybko przekonasz się, że nie jest to jedyna możliwa opcja, z której można skorzystać.

Opcja numer jeden – dach budynku (domu lub obiektu użytkowego)

Dach jest najlepszym miejscem do zamontowania paneli fotowoltaicznych, ponieważ dostarcza im najwięcej energii słonecznej. Prawidłowa powierzchnia dachu (ok. 15% powierzchni budynku) pozwala na instalację systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 100 kWp lub większej.

Dach jest czymś więcej niż tylko bryłą materiału stosowaną do budowy domu – to przede wszystkim sekcja elektryczna domu i komora wentylacyjna, a także miejsce gdzie grzeje się powietrze w systemach grzewczych wentylacyjnych, co może prowadzić do awarii instalacji elektrycznej lub grzewczej znajdujących się wewnątrz pomieszczenia.

Po drugie – na konstrukcji przymocowanej do gruntu

Odpowiednim miejscem do zainstalowania elektrowni słonecznej jest również przydomowy ogród lub działka. Główną zaletą tej opcji jest to, że jest nie tylko wygodna, ale także pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej do oświetlenia i ogrzewania domu. Ta opcja jest również bardzo popularna wśród inwestorów oraz tych, którzy już zainstalowali w swoim domu kredyt inwestycyjny. Jednak przed zainstalowaniem paneli słonecznych na swojej posesji należy dokładnie rozważyć wszystkie wady i zalety takiej działalności. Montaż takiej instalacji na gruncie pozwala stworzyć tak zwaną farmę fotowoltaiczną.

Inne powierzchnie:

  • powierzchnie zabudowy, np. drewniane,
  • powierzchnie niezabudowane, np. tereny zielone,
  • powierzchnie nadziemne, np. budynki.

Cały czas pojawiają się również nowe rozwiązania. Jedną z ciekawszych opcji jest chociażby mocowanie paneli słonecznych na balkonach budynków. Warto rozważyć takie wyjście tym bardziej, że instalacja fotowoltaiczna nie wpływa negatywnie na walory wizualne obiektu, ale wręcz przeciwnie – stanowi oryginalną dekorację.

Podsumowanie – można na wielu powierzchniach

Wiele osób zastanawiając się nad instalacją fotowoltaiczną myśli o tym, jak ją umieścić. Najczęściej kierunki szukania są dwie: dach i działka. Wiadomo, że każdy z tych miejsc może być wygodnym miejscem na instalacje fotowoltaiczną. Fotowoltaika od Wasty – już teraz w nią zainwestuj i zagospodaruj ją w wybrany sposób.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...