Zastanawiasz się, jak działa rekuperacja? Dowiedz się, jak będzie ona funkcjonować w twoim domu, jak i czy samodzielny montaż rekuperacji to dobry pomysł. Przeczytaj, dlaczego warto zdecydować się na rekuperację.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, której działanie polega na przepływie powietrza, przez urządzenie, jakim jest rekuperator. Brudne powietrze z wewnątrz budynku jest wywiewane z pomieszczenia, a czyste powietrze z zewnątrz budynku, jest oczyszczane i transportowane do wewnątrz budynku. Te dwa strumienie powietrza nie mieszają się, ze sobą w rekuperatorze. Należy wspomnieć również, że urządzenie to odzyskuje ciepło podczas wymiany. Warto sprawdzić rekuperatory frapol, ponieważ możesz wybrać spośród nich, taki który będzie idealnym rozwiązaniem dla twojego domu!
Jak będzie wyglądał twój dom z rekuperacją?
Należy wiedzieć, że zanim zostanie wykonana rekuperacja w twoim domu, zostanie wykonany projekt instalacji. Rekuperacja składa się z elementów takich jak: rekuperator, czerpnia, wyrzutnia, przewody wentylacyjne. Możesz sprawdzić na YouTubie, jak wygląda dom z rekuperacją, ponieważ znajduje się tam wiele filmików, które pokazują elementy rekuperacji.
Czy można samodzielnie wykonać rekuperacje?
Zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie specjalistom, ponieważ mają oni odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Wykonają oni z pewnością odpowiedni plan, pomiary, jak i pomogą wybrać najlepsze rozwiązania dla twojego domu. Samodzielny montaż również wymaga projektu instalacji, jak i odpowiednio dobranych materiałów. Aby rekuperacja działa prawidłowo, musi ona zostać wyregulowana, a to ważne zadanie możesz nie być w stanie wykonać poprawnie. Należy wspomnieć również o tym, że gdy instalacja przebiegnie nieprawidłowo, jej naprawa może okazać się kosztowna. Dlatego warto zaufać firmie, która sprawnie, wykona rekuperację, będziesz mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo.
Jakie czynniki wpływają na koszt rekuperacji?
Cena rekuperacji, będzie dla każdego domu inna, ponieważ jest ona liczona dla każdego budynku indywidualnie. W wycenie uwzględniany jest metraż domu oraz ilość pomieszczeń i pięter. Inne ważne elementy, które wliczane są w koszty to cena: projektu, rekuperatora, zużytych materiałów, usługi, czy dodatkowych elementów.
O czym należy pamiętać, gdy masz już rekuperację?
Gdy masz już rekuperację, należy pamiętać o wymianie filtrów, według zaleceń producenta (najczęściej jest to, co 3 miesiące). Należy pamiętać również o przeglądzie instalacji, która zalecana jest raz w roku.
Dofinansowanie rekuperacji
Ważne jest, aby decydując się na rekuperację wiedzieć, że możesz skorzystać z dofinansowania. Warto sprawdzić aktualne wsparcie finansowe oraz warunki, jakie musisz spełnić, aby je otrzymać.
Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację?
Jedną z zalet rekuperacji, jest to, że będziesz płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie. Będziesz mieć zdrowe i czyste powietrze w budynku, bez bakterii, wirusów i alergenów. Jakość powietrza w naszych domach jest bardzo ważna, dlatego warto wybrać rekuperację!
źródło zdjęć: freepik.com