Wyłącznik nadprądowy (inaczej zwany nadmiarowo-prądowym lub korkiem, bezpiecznikiem czy eską) jest jednym z najpopularniejszych elementów, który wchodzi w skład instalacji elektrycznej. Z pewnością każdy ma go w rozdzielnicy domowej. Nic dziwnego skoro charakteryzuje się on praktyczną budową, funkcjonalnością i uniwersalnością.
Wyłączniki nadprądowe to urządzenia chroniące instalację elektryczną oraz odbiorniki podpięte przez nią przed zwarciami i przeciążeniami. Miejsce, w którym je kupisz to: sklep Instalator w Sosnowcu.
Co to jest zwarcie, a co to jest przeciążenie?
Zwarcie jest popularnie nazywane spięciem i oznacza nagłe zmniejszenie rezystancji obwodu elektrycznego do małej wartości. Zazwyczaj powstaje na skutek połączenia przewodów obwodu albo uszkodzenia instalacji elektrycznej.
Przeciążenie jest zjawiskiem przepływu prądu elektrycznego przez element, który jest większy niż znamionowy tego obiektu elektrycznego. Jeśli przeciążenie trwa długo, może być niebezpieczne, ponieważ podczas niego wydziela się ciepło. W takim przypadku dochodzi do przegrzewania się elementów instalacji, które prowadzi do starzenia się izolacji.
Rodzaje wyłączników nadprądowych
Wyłączniki nadprądowe występują w różnych wydaniach. Ich budowa zależy od:
- ilości modułów (rozmiaru) – mogą mieć one od jednego do czterech biegunów,
- prądu znamionowego wyłącznika (m.in. 6A, 10A, ,16A, 20A, 25A, 32A, 40A, 50A, 63A, 80A, 100A, 125A…),
- charakterystyki czasowo-prądowej (wyłączenia). Ten podział skupia się na szybkości działania wyłącznika, która zależna jest od natężenia prądu, przepływającego przez niego. Wyróżnia się:
- charakterystykę czasowo-prądową A,
- charakterystykę czasowo-prądową B,
- charakterystykę czasowo-prądową C,
- charakterystykę czasowo-prądową D.
Można znaleźć także wyłączniki nadprądowe o charakterystykach E, K, L, S, Z, jednak nie są one tak często spotykane, jak te wymienione powyżej. W przypadku instalacji mieszkaniowej czy domowej zazwyczaj ma się do czynienia z wyłącznikami o charakterystyce B.