Jakie są okna aluminiowe?

Stolarka okienna to element naszego domu, który wybieramy z myślą, że posłuży nam przez wiele lat. Aby jednak tak było, konieczny będzie zakup okien trwałych, ciepłych, a do tego estetycznie wyglądających. Poza najpopularniejszymi modelami drewnianymi i z PCV możemy jeszcze rozważyć wybór okien innego typu – aluminiowych. Jakie mają właściwości i czym się charakteryzują?

Stolarka okienna wykonana z aluminium dominuje głównie w budynkach użyteczności publicznej, natomiast w budownictwo mieszkaniowym nie jest już równie popularna. Nie oznacza to jednak, że nie warto zwrócić na nią uwagi – cechuje ją wiele właściwości, które mogą zaważyć na decyzji o wyborze właśnie tego typu okien.

Zalety okien aluminiowych

Podstawową zaletą tworzywa, jakim jest aluminium, jest jego lekkość oraz trwałość. Dzięki temu wykonane z niego ramy okienne są znacznie mniej podatne na uszkodzenia w porównaniu z ramami z PCV i drewna, a także nie zmieniają swoich rozmiarów na skutek zmian temperatur.

Plastyczność i podatność na formowanie aluminium sprawia natomiast, że można z niego uformować okna o różnych nietypowych rozmiarach i kształtach, np. trapezu. Ta sama właściwość wpływa na fakt, że profile okienne mogą być węższe, a co za tym idzie, decyduje to o estetycznym wyglądzie okien, które dzięki temu wydają się smuklejsze i posiadają większą powierzchnię przeszklenia. Dodatkowo wąskie profile optycznie powiększają nawet niewielkie okna aluminiowe. Warto również dodać, że ramy z aluminium mogą być znacznie szersze i umożliwiać osadzenie w nich nawet wyjątkowo dużych i ciężkich przeszkleń.

Okna aluminiowe są też zabezpieczone przed korozją poprzez anodowanie lub malowanie proszkowe. W drugim wypadku mamy możliwość wyboru dowolnego koloru wykończenia profili. Okna z aluminium są również dobrym izolatorem ciepłym, ponieważ w ich konstrukcji wykorzystywane są najnowocześniejsze materiały termoizolacyjne. Nie sprawiają również najmniejszych problemów w pielęgnacji, nie wymagają konserwacji, a dodatkowo metalowe elementy niemal w 100% poddają się recyclingowi.

Wady okien aluminiowych

Jak każde inne okna, także wykonane okna aluminiowe nie są idealne. Po pierwsze, ich metalowe części są zimne w dotyku. Po drugie, uszkodzona czy zarysowana rama nie nadaje się do renowacji czy naprawy, a jedynie do wymiany. Mimo stosowania materiałów termoizolacyjnych nie są one tak dobrymi izolatorami ciepła jak tradycyjne okna drewniane czy z PCV. Są też znacznie od nich droższe, ponieważ wykonywane są na zamówienie wg indywidualnie wykonanych pomiarów. Ich cena dodatkowo rośnie wraz z niestandardowymi parametrami, takimi jak kształt czy rodzaj wykończenia.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...