Na czym polega świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku nazywa się często certyfikatem energetycznym. To dokument, który zawiera całą charakterystykę, ułatwiającą określenie zużycia energii wraz z kosztami eksploatacji budynku bądź lokalu mieszkalnego. Czym dokładnie jest świadectwo energetyczne? Sprawdź w naszym poniższym wpisie!

Świadectwo energetyczne – co to jest? Co należy wiedzieć?

To nic innego jak dokument oceniający charakterystykę energetyczną danego budynku. Opisuje jakość budynku pod kątem zużytej energii. Dlatego takie świadectwo ma na celu przede wszystkim przedstawić wszystkie rozwiązania, które zmniejszają wydatki na eksploatację budynku. To także szczegółowa charakterystyka energetyczna, która wpływa na obniżenie zużycia energii.

Dzięki wyrobieniu tego certyfikatu możemy usunąć napotkane przeszkody podczas projektowania:

  • problemy ze spełnieniem wymagań prawnych i zakończeniem procesów projektowych w terminie,
  • poszukiwanie rozwiązań pozwalających spełnić nowe wymagania prawne w zakresie EP.

Świadectwo energetyczne jest pełnym dokumentem zawierającym wszelką dokumentację techniczną nieruchomości. Daje pełną wiedzę na temat zużycia energii przypadającej na jeden metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej w ciągu roku. Aby wykonać taką dokumentację, należy posiadać:

  • dokumentację architektoniczno-budowlaną,
  • dokumentację instalacyjną oraz klimatyzacji, jeśli dany obiekt posiada klimatyzatory,
  • dokumentację wbudowanego oświetlenia (w przypadku obiektów użyteczności publicznej).

Kto może wydać taki certyfikat?

Gdy już wiemy, co dokładnie zawiera przeprowadzona analiza, warto teraz się dowiedzieć, jak uzyskać certyfikaty energetyczne. Taki certyfikat może być jedynie sporządzony przez specjalistów z branży budowlanej, instalacyjnej lub energetycznej. Należy mieć ukończone specjalne studia lub kursy zawodowe. Osoby zajmujące się nieruchomościami często wyrabiają również specjalne kursy związane z audytingiem. Audyty energetyczne – szkolenia to propozycja z kolei dla osób, które profesjonalnie chcą zajmować się przeprowadzaniem audytów, które mają na celu sprawdzać, jakie wprowadzić poprawki w budynku, by wprowadzić bardziej energooszczędne rozwiązania.

Nie każdy także wie, że obowiązujące prawo budowlane nakazuje uzyskanie takiego świadectwa energetycznego dla budynku oddawanego do użytku, który podlega sprzedaży lub wynajmowi. Sporządzenie dokumentu to również obowiązek dla inwestorów i deweloperów, którzy będą sprzedawać lub wynajmować domy i mieszkania.

 

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...