Rynny metalowe kontra plastikowe – na które warto się zdecydować?

Zdarza się, że wybierając daną rzecz czy usługę, kierujemy się opinią naszych najbliższych lub swoimi własnymi przekonaniami. Tak samo jest w przypadku systemów rynnowych. Metalowe rynny montowane są od wielu, wielu lat i wciąż da się je zauważyć w wielu budynkach. Czy to oznacza, że rynny metalowe są bardziej wytrzymałe od tych plastikowych? W pewnym sensie tak. Zarówno te metalowe, jak i plastikowe rynny mają swoje wady i zalety. Chcesz poznać je wszystkie? Zapraszamy do czytania.

Zalety rynien metalowych

Rynny Bryza metalowe są odpowiednio przystosowane do panujących warunków zewnętrznych, a to oznacza, że sprawdzają się świetnie zarówno w przypadku niskich, jak i wysokich temperatur. Dodatkowe ocynkowanie górnej warstwy sprawia, że poradzą sobie one w najgorszych warunkach. Rynny metalowe nie blakną ani nie zmieniają swojego koloru pod wpływem słońca. Jeśli kupimy czarne rynny, to nie staną się one szare po kilku latach od montażu. Rynny Bryza metalowe są odporne na uszkodzenia oraz są w stanie wytrzymać duży ciężar np. zalegającego śniegu lub lodu.

Rynny metalowe kontra plastikowe

Rynny metalowe są znacznie łatwiejsze w naprawach niż te zrobione z PVC, ale żeby nie było zbyt idealnie, to mogą być nieco trudniejsze w montażu. Montaż to jednak jednorazowa sytuacja, a naprawy mogą zdarzyć się nieco częściej. Jedną z głównych wad jest możliwość pojawienia się rdzy, która nie występuje w przypadku rynien PVC. Nie oznacza to jednak, że korozja występuje w każdym przypadku. Najczęściej na korozje narażone są rynny, które uległy uszkodzeniu, na przykład zarysowaniu, a ich zewnętrzna ochronna warstwa została naruszona.

Dlaczego warto wybrać rynny metalowe?

Rynny Bryza metalowe są zdecydowanie bardziej odporne na działanie czasu, a ich wygląd nie pozostawia żadnych wątpliwości. W zależności od materiału są w stanie przetrwać nawet ponad 100 lat. Tak jak wspomnieliśmy, rynny wykazują dużą odporność na ciężar, a co za tym idzie, niestraszne im nawet najgorsze zimy i deszcze. Rynny Bryza metalowe nie tracą szczelności poprzez rozciąganie pod wpływem wysokich temperatur, a co za tym idzie, mogą być montowane na każdym dachu, nawet tym najbardziej wystawionym na słońce.

Które rynny wybrać? Metalowe czy plastikowe?

Dokonując wyboru rynien metalowych, zastanówmy się, czego tak naprawdę potrzebujemy i które rozwiązanie będzie najbardziej spełniało nasze oczekiwania. Wybierając odpowiedni system rynnowy, sprawdźmy funkcjonalność zarówno jednych, jak i drugich. Rynny Rdza metalowe to świetny wybór dla osób, które oczekują długowieczności oraz doskonałych parametrów technicznych.

 

źródło zdjęć: freepik.com

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...