Filtr powietrza do kosiarki – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Filtr powietrza do kosiarki to element całego urządzenia, który chroni silnik przed dostającymi się do niego zanieczyszczeniami. Chcąc, aby nasza kosiarka żyła długo i szczęśliwie wystarczy zadbać o jej filtry, a podziękuje nam za to efektywną i szybką pracą. Długowieczność kosiarki to pojęcie względne, ponieważ każde urządzenie wymaga regularnych konserwacji i napraw. Filtr powietrza do kosiarki to jeden z elementów, który ma ogromny wpływ na szybkość procesu jej eksploatacji.

Rodzaje filtrów powietrza do kosiarki

W silnikach spalinowych rozróżniamy dwa rodzaje filtrów: gąbkowy i papierowy. Filtr powietrza do kosiarki gąbkowy nadaje się jak najbardziej do mycia. Jedynym warunkiem jest samoczynne, całkowite wyschnięcie filtra, który założymy ponownie do naszej kosiarki. Posiadacze kosiarek z papierowymi filtrami, niestety nie będą mogli się połasić na wyczyszczenie takiego filtra. Pewnie każdy domyśla się, co dzieje się z papierem, jeśli wsadzimy go do wody. Jeśli nie, podpowiemy: rozpuści się.

Czy filtr do kosiarki ma datę ważności?

Wszystko zależy od producenta. Najczęściej filtry do kosiarki posiadają 5 lat ważności, jeśli nie są jeszcze rozpakowane. Każde użytkowanie filtra skraca jednak jego żywotność. Nie warto więc sugerować się zawsze tym, co pisze producent, a skusić się na ewentualną wymianę lub czyszczenie, jeśli tylko zauważymy pierwsze oznaki brudu i kurzu, lub jeśli nasza kosiarka pracowała kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin bez przerwy.

Co ile zmieniać filtr powietrza w kosiarce?

Częstotliwość wymiany filtrów do kosiarki w dużej mierze zależy od częstotliwości jej użytkowania. Jeśli kosiarki używamy raz czy dwa podczas całego sezonu to nie a potrzeby, aby wymieniać lub czyścić filtr raz, przed każdym rozpoczęciem sezonu koszenia. Jeśli natomiast nasza kosiarka ścina codziennie kilkadziesiąt lub kilkaset metrów kwadratowych dziennie przez kilka miesięcy, to wymiana lub czyszczenie filtra powinna się odbyć przed każdą pracą, najlepiej po około 20 godzinach ciągłego jej użytkowania.

Filtry powietrza do kosiarki – dlaczego jest aż tak ważny?

Zasady wymiany filtrów powietrza do kosiarki to żadne zaskoczenie dla każdego jej posiadacza. Regularna wymiana filtrów pozwoli na dłuższe jej użytkowanie oraz sprawi, że kosiarka będzie pracowała zawsze na pełnych obrotach. Jeśli nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na kosztowne naprawy, lub zakup nowego urządzenia to warto zainwestować w filtr powietrza do kosiarki, który nie pozwoli żadnym zanieczyszczeniom dostać się do jej wnętrza.

 

źródło zdjęć: freepik.com

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...