Zalety okien aluminiowych – poznaj je wszystkie!

Stolarka okienna to jeden z ważniejszych elementów budowy domu, biura, czy innego budynku użytkowego. Decydując się na okna aluminiowe, warto najpierw poznać ich zalety oraz wady, które mogą być kluczem do osiągnięcia porozumienia co do właściwego wyboru. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów okien, które w zależności od materiału, różnią się nieco od siebie. Dziś przedstawiamy porównanie okien aluminiowych oraz ich charakterystykę. Poznaj dobrze produkt, zanim zdecydujesz o końcowym wyborze!

Okna aluminiowe – charakterystyka

Okna aluminiowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne oraz możliwością utrzymania dużego ciężaru. Oznacza to, że przeszklenia w aluminiowych profilach mogą mieć ogromne rozmiary, a nawet zastępować ściany, na przykład w domkach letniskowych. Możliwość tworzenia rozmaitych wzorów z aluminium daje możliwość całkowitej personalizacji przeszkleń w zależności od charakteru budynku. Okna aluminiowe są łatwe w czyszczeniu, a do ich mycia wystarczy sama woda lub dodatek odrobiny płynu do naczyń. Okna aluminiowe mają również jeden z najniższych parametrów przepuszczalności, co oznacza, że są świetnymi izolatorami ciepła.

Okna aluminiowe kontra plastikowe

Okna plastikowe są mniej odporne na czynniki zewnętrze oraz nie utrzymają tak dużego ciężaru, jak aluminium. Za względu na ilość syntetycznego materiału, jaki został użyty do ich budowy oraz jego ułożenie, mogą być nieco trudniejsze w czyszczeniu. Są jednak nieco tańsze, choć ich żywotność jest znacznie krótsza od okien aluminiowych. Okna plastikowe często wymagają specjalistycznych środków do mycia, które nie rozpuszczą ani nie zniszczą plastikowych profili oraz będą na tyle mocne, aby pozbyć się brudu zalegającego na plastiku.

Okna aluminiowe kontra drewniane

Najważniejszą rzeczą, która pozwala wytrzymać długie lata oknom drewnianym, jest konserwacja. Może ona jednak nie być tak prosta, ponieważ wymaga ona specjalistycznych środków, a czasem i zdejmowania okna w celu zabezpieczenia ich przed zewnętrznymi czynnikami. Okna drewniane nie są również tak dobrym izolatorem, jak te aluminiowe.

Czy warto montować okna aluminiowe w domu?

Okna aluminiowe stworzone zostały dla ludzi, którzy cenią sobie wygodę oraz odpowiednią izolację. Ich cena może wzrosnąć, w zależności od grubości profilu, kształtu czy nawet koloru, w jakim są wykonane. Nic jednak nie zastąpi ich trwałości oraz długowieczności.

 

źródło zdjęć: freepik.com

 

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...