Audyt energetyczny – kiedy należy go przeprowadzić

Czy wiesz czym jest audyt energetyczny i kto jest zobowiązany, aby go przeprowadzić? Wiele firm oferuje przeprowadzanie audytów energetycznych, jednak kto tak naprawdę może to zrobić? Na czym polega przeprowadzenie audytu energetycznego? Czy audyt energetyczny wiąże się tylko z poniesieniem kosztów? Na wiele pytań związanych z audytami energetycznymi, odpowiadamy w tekście poniżej!

Audyt energetyczny – dla kogo jest przydatnym i wartościowym dokumentem?

Na podstawie audytu energetycznego zazwyczaj podejmuje się szereg ważnych decyzji. Komu tak naprawdę przydaje się audyt energetyczny w jego pracy?

Audyt energetyczny jest potrzebny:

  • Właścicielom budynków – dostarcza im wielu informacji o stanie technicznym budynków. Właściciel może również dowiedzieć się jakie są plany związane z termomodernizacją budynków oraz jakie będą jej efekty oraz co dokładnie zyskuje.
  • Władzom i bankom, które kierują programami wsparcia termomodernizacji. Audyt jest dokumentem, na którym „czarno na białym” są zapisane wszelki wymogi, koszty oraz efekty termomodernizacji. Na jego podstawie audytu energetycznego można postarać się o dotacje na termomodernizację.
  • Projektantom – według informacji zawartej w audycie projektant ustala konkretne rozwiązania oraz układa plan działania. Do konkretnych przypadków dopiera rodzaj techniki, parametry oraz potrzebne materiały.

Komu zlecić wykonanie audytu energetycznego?

Ze względu na to, że polskie prawo nie określa kto powinien wykonać audyt energetyczny, w rzeczywistości wykonuje go wiele firm. Jak jednak znaleźć tą, która wykona swoją pracę rzetelnie? Jeżeli nie skorzystasz z usług profesjonalisty, który ma wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, w rezultacie szybko mogą pojawić się problemy.

Prawidłowo wykonany audyt energetyczny powinien dostarczać odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jaki jest obecny stan techniczny budynku?
  • Jakie są koszty wydawane na energie?
  • Co wymaga modernizacji?
  • Jaki jest plan termomodernizacji?
  • Jakie będą koszty modernizacji oraz jakie jej efekty są przewidziane?
  • Jak sfinansować termomodernizację?

Przeprowadzenie audytu energetycznego może przynieść ze sobą wiele korzyści. Na przeprowadzenie audytu oczywiście musisz wydać pewną kwotę pieniędzy, jednak cała inwestycja szybko Ci się zwróci. Dzięki prawidłowej termomodernizacji budynku możesz znacząco zmniejszyć opłaty związane z jego ogrzewaniem. Specjalistą w dziedzinie audytów energetycznych jest Efektywniej – przeprowadzamy audyty energetyczne.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...