Brama uchylna czy segmentowa – jaka sprawdzi się lepiej?

Nowa brama garażowa to bez wątpienia inwestycja na lata, dlatego należy zadbać o jej odpowiednią funkcjonalność, materiał, a także to, w jaki sposób jest wykonana. Pozwoli to dopasować bramę garażową do naszych potrzeb. Do najpopularniejszych rodzajów bramy można zaliczyć uchylną oraz segmentową. Którą wybrać? Postaramy się podpowiedzieć w artykule poniżej.

Brama segmentowa

Jak sama nazwa wskazuje, brama segmentowana składa się z kilku segmentów, które są połączone ze sobą specjalnymi zawiasami. Dzięki temu brama jest odpowiednio zabezpieczona i odporna na warunki atmosferyczne. Brama segmentowana poruszana jest na rolkach po prowadnicy, które są montowane do ścian, a także sufitu garażu. Po otwarciu brama swobodnie chowa się pod sufitem.

Brama uchylna

Brama garażowa uchylna charakteryzuje się tym, że otwierana jest poprzez ruchy uchylne do górnej części garażu. W niektórych przypadkach można ją również odpowiednio schować powyżej części garażowej. Najczęściej można ją obsługiwać ręcznie lub automatycznie. Warto mieć na uwadze, że posiadanie takiej bramy wymaga dużo miejsca do otwarcia i zamknięcia bramy przed garażem.

Czym różni się brama uchylna od segmentowej?

Brama uchylna i segmentowa ma swoje zarówno podobieństwa, jak i różnice, a ze względu, że są często wybierane, warto zapoznać się szczegółowo z ich charakterystyką. Przede wszystkim obie bramy można wyposażyć w automatyczne mechanizmy, a także zastosować różnego rodzaju przeszklenia. Warto w przypadku tych bram zainstalować systemy antywłamaniowe, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo. Wzorów i kolorów bram na rynku mamy sporą ilość, dodatkowo mogą być wykonane z dowolnych materiałów jak stal, czy aluminium.

Jednak trzeba wspomnieć również o różnicach, gdzie przy bramie uchylnej potrzeba więcej miejsca do otwierania i zamykania. Brama segmentowana chowana jest pod sufitem, więc nie zabiera dużo miejsca. Ponadto segmentowy rodzaj bramy jest również bardziej szczelny, nie przepuszcza powietrza jak w przypadku uchylnego odpowiednika.

Jaką bramę garażową wybrać?

Oczywiście wybór bramy powinien być uzależniony od naszych indywidualnych oczekiwań. Warto jednak pamiętać, aby postawić na funkcjonalność, a także wygląd, który niewątpliwie na tle całego domu będzie istotny. Jeśli mamy mało miejsca i chcemy bardziej praktyczną bramę, to jej segmentowy rodzaje będzie odpowiedni. Z kolei, gdy pozwala nam na to miejsce i nie mamy specjalnych oczekiwań co do wyboru bramy garażowej, zdecydowanie wtedy lepiej wybrać uchylny rodzaj. Nie należy jednak na niej przesadnie oszczędzać z tego względu, że ma nam posłużyć wiele lat. Jeśli szukasz odpowiedniego modelu, polecamy bramy garażowe z Wrocławia z firmy Bianex, gdzie specjaliści doradzą, jaka brama będzie najlepsza.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...