Co musisz wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?

Energia słoneczna jest obecnie najbardziej rozwijającą się gałęzią przemysłu. Popularność baterii słonecznych, które do produkcji energii elektrycznej wykorzystują promieniowanie słoneczne, rośnie z roku na rok. Chcesz dowiedzieć się o panelach fotowoltaicznych więcej? Przeczytaj artykuł!

Czym jest fotowoltaika i gdzie znajduje zastosowanie?

Fotowoltaika to dziedzina techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła dziennego na energię elektryczną. Za sprawą działania specjalnych paneli i przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego, wytwarzany jest prąd. A gdzie stosuje się takie rozwiązanie? Obecnie można go używać w różnych miejscach: w domu, w gospodarstwie rolnym, w domku letniskowym, w firmie i wszystkich innych lokalizacjach, które znajdują się poza zasięgiem sieci elektroenergetycznej.

Budowa paneli fotowoltaicznych

Warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne przeznaczone są do budowy przydomowych elektrowni słonecznych, zbudowane są z ogniw krzemowych. Struktura takich ogniw może być mono lub polikrystaliczna. W pierwszym wariancie panele osiągają sprawność 18-22% i są bardzo trwałe. Drugi model ma sprawność o wartości 14-18% i wykorzystuje się go częściej. Kosztują one mniej niż panele o ogniwach o strukturze monokrystalicznej.

Fotowoltaika – korzyści

Eksploatacja paneli fotowoltaincznych jest darmowa, dlatego koszt dostarczanej przez nie energii wynika jedynie z ceny zakupu i montażu paneli. Sama trwałość paneli to przynajmniej 25 lat. A po samym zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych rachunki za prąd mogą się obniżyć nawet o kilkaset złotych rocznie w czasie spłacania inwestycji. Generowanie własnej energii elektrycznej to nie tylko możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, ale także podniesienie wartości budynku. Tego typu trend od lat funkcjonuje na terenie Europy, więc najwyższa pora, aby zadomowił się on również w Polsce.

Według prognoz do 2050 roku energetyka słoneczna na stanie się głównym źródłem pozyskiwania energii elektryczne. Warto mieć także na uwadze fakt, że ceny za prąd wytwarzany bardziej standardową drogą będą stale rosły. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych da możliwość uniezależnienia się od tych podwyżek. W dodatku czerpanie energii słonecznej nie generuje szkodliwych substancji i nie zużywa kurczących się zasobów, co pozwala na zadbanie o środowisko naturalne.

Jeśli zastanawiasz się nad panelami słonecznymi, odwiedź stronę Wasta. Zespół profesjonalistów z przyjemnością odpowie na wszystkie twoje pytania oraz rozwieje wątpliwości związane z instalacją fotowoltaiki. Wystarczy wejść na stronę i w razie konieczności użyć formularza kontaktowego – oddzwonimy!

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...