Nowoczesne klimatyzatory to prawdziwa pomoc domowa, jeśli chodzi o chłodzenie, ogrzewanie czy poprawę jakości powietrza. Jednak, aby spełniały swoje zadanie prawidłowo muszą być czyszczone regularnie. Najlepiej robić to wiosną i jeśli nie wiesz, dlaczego – zostań do końca i przeczytaj ten artykuł.
Dlaczego warto czyścić klimatyzację?
Sama klimatyzacja jest praktycznie bezobsługowa – wystarczy używać pilota i poza tym wiszące na ścianie urządzenie nie potrzebuje żadnej opieki. Wyjątek stanowi czyszczenie klimatyzacji domowej. Chłodzenie powietrza sprzyja bowiem powstawaniu wilgoci, przez co w mieszkaniu zaczynają panować idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów, które mogą zamienić się w konsekwencji w grzyby.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że chociaż nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w filtry, powietrze przemieszcza się przez wymienniki ciepła i niesie za sobą kurz, zarodniki grzybów i bakterie. Mogą się one osadzać na łopatkach wentylatora, dlatego trzeba je usuwać właśnie w czasie czyszczenia klimatyzatora.
Jeśli nie będziemy czyścić klimatyzatora, istnieje ryzyko, że będziemy oddychać powietrzem złej jakości, co z kolei mija się z celem posiadania i użytkowania klimatyzacji. Nieczyszczenie klimatyzacji zmniejsza także jej wydajność, a zaczynają rosnąć koszty eksploatacyjne. Dodatkowo klimatyzator może pracować głośniej i pobierać więcej energii elektrycznej, jednocześnie wydzielać nieprzyjemny zapach, który wydzielany jest przez wirusy i pleśń.
Jak często czyścić klimatyzację?
Klimatyzację najlepiej czyścić dwa razy do roku, chociaż to pora wiosenna, czyli przełom marca i kwietnia jest najlepsza. Po zimie, kiedy na dworze jest śnieg, niska temperatura, a powietrze zanieczyszczone jest przez spaliny z kominów dobrze wykonać gruntowe czyszczenie. Warto na wiosnę sprawdzić:
- stan filtrów,
- parownik,
- sterowniki,
- połączenia układów,
- przewody i instalacje.
Same filtry klimatyzacji należy z kolei czyścić co trzy miesiące, chociaż tak naprawdę częstotliwość zależy od stopnia zużycia filtra, ilości kurzu oraz pyłków, które znajdują się w powietrzu w domu. Samo czyszczenie filtrów jest stosunkowo łatwe i większość osób powinna sobie z tym poradzić bez problemów. Najczęściej należy otworzyć panel czołowy urządzenia, a pod nim znajduje się filtr. Później wyjąć go i dokonać czyszczenia.
Na czym polega czyszczenie klimatyzacji?
Proces czyszczenia klimatyzacji składa się z kilku etapów. Klimatyzatory ścienne Wrocław na przykład polegają na wyczyszczeniu zarówno obudowy jednostki wewnętrznej i zewnętrznej klimatyzatora, a także lameli wylotu powietrza. Wyczyszczone musi zostać także wnętrze urządzenia. W grę zazwyczaj wchodzi wtedy czyszczenie i wymiana filtrów, jak i odgrzybianie klimatyzacji. Czyszczeniu i myciu poddawane są z kolei skraplacze, w wewnętrzne komponenty są dezynfekowane.
Wiosna jako czas, kiedy większość z nas bierze się za wiosenne porządki, czyszczenie klimatyzacji po zimie jest jednym z punktów, które trzeba wpisać na listę zadań, żeby w lecie móc cieszyć się chłodnym i – przede wszystkim – świeżym powietrzem!