JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO REMONTU MIESZKANIA I NIE ZWARIOWAĆ?

Generalny remont domu to niezwykle duże wyzwaniem. Zarówno na podłożu finansowym, jak i logistycznym. Niezależnie od okoliczności, niezbędne będą odpowiednie działania organizacyjne, aby całe przedsięwzięcie powiodło się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Oczywiste jest więc, że zanim przystąpimy do remontu, konieczne są dokładne przygotowania – również pod względem niezbędnych narzędzi i elementów. Podpowiadamy, jak zaplanować remont domu.

O jakiej porze roku należy remontować mieszkanie?

Wbrew pozorom, to niezwykle istotna okoliczność, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie ma możliwości wyprowadzenia się na czas remontu. Najlepiej przeprowadzić remont późną wiosną i latem. Podczas generalnego remontu zazwyczaj skuwane są tynki, kafelki, zrywana podłoga, a te prace generują pył. Ponadto wykonywane są prace z zastosowaniem środków chemicznych (kleje, farby, lakiery), których opary mogą wywierać drażniące lub nawet szkodliwe działanie na drogi oddechowe. W związku z tym konieczne jest prowadzenie prac przy otwartych oknach, a przynajmniej częste wietrzenie pomieszczeń. W warunkach zimowych jest bardzo trudne do wykonania.

Odpowiednia ekipa remontowa

Znalezienie odpowiedniej ekipy remontowo-budowlanej nie jest wcale rzeczą łatwą. Dobre firmy usługowe mają kolejki na wiele miesięcy naprzód. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zacząć poszukiwania. Można pytać wśród znajomych lub poszukać w sieci, koniecznie zapoznając się z opiniami. W przypadku generalnego remontu nie należy wybierać firmy oferującej najtańsze usługi; cena nie może być tu podstawowym kryterium, choć oczywiście jest ważna. Najważniejsza powinna być dokładność, solidność i terminowość. A co najistotniejsze: nigdy nie rozpoczynamy prac remontowych przed podpisaniem umowy z wybraną firmą.

Niezbędny sprzęt i materiały budowlane

Na tym etapie ustalamy również, jakie materiały budowlane trzeba zakupić i w jakich ilościach. Sporządzamy ich spis, a także listę potrzebnych sprzętów, uwzględniając wywóz odpadów i sprzątanie w trakcie remontu. Wywóz gruzu można przeprowadzić, zamawiając specjalistyczną usługę profesjonalnej firmy, wypożyczającej worki Big Bagi.

Jeżeli szukasz miejsca, gdzie możesz zakupić profesjonalne kontenery na gruz, koniecznie odwiedź stronę: https://big-kam.pl/

Lista niezbędnych zakupów umożliwi stworzenie orientacyjnego kosztorysu remontu. Nie będzie on dokładny, bowiem nie uwzględni chemii budowlanej i materiałów pomocniczych. Ilość tych produktów powinien obliczyć wykonawca remontu. Przed zakupami można też poprosić wykonawcę o polecenie miejsca, w którym najlepiej tych zakupów dokonać.

Sprawy okołoremontowe

Niezależnie czy remontujemy dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku, trzeba odpowiednio wcześnie uprzedzić o nim sąsiadów. Być może będą mogli na czas naszego remontu wziąć urlop i wyjechać, ewentualnie przygotować się na chwilowe niewygody (konieczność chwilowego odcięcia wody w pionie, hałas, itp.). Na pytania, kiedy planujemy zakończenie prac, nigdy nie podawajmy konkretnej daty. Praktyka wykazuje, że rzadko kiedy remont generalny kończy się wtedy, kiedy zaplanujemy jego zakończenie. Odpowiadajmy, że np. pod koniec przyszłego miesiąca