Jak urządzić taras?

Planujesz swój wymarzony taras? Chcesz go ciekawie zaaranżować? Przeczytaj, o modnych stylach, które mogą Cię zainspirować. Dowiedz się, o czym warto pamiętać, planując taras.

Od czego zacząć planowanie tarasu?

Taras będzie miejscem, w którym będziesz odpoczywać, spotykać się z rodziną, z przyjaciółmi. Jeżeli ma on być miejscem spotkań, warto zadbać o odpowiedni stół i krzesła. Jeżeli uwielbiasz grilla, może warto pomyśleć o kąciku grillowym na tarasie. Jeżeli taras nie był planowany, na etapie projektowania domu, musisz wybrać odpowiednie dla niego miejsce. Jeżeli masz taką możliwość taras może być przedłużeniem salonu, kuchni, czy jadalni. Następnie zastanów się, jaką wielkość będzie miał taras. W tym celu zmierz wybraną przestrzeń, możesz narysować na kartce plan tarasu. Warto zastanowić się, czy potrzebne będą np. schody, jako zejście z tarasu oraz czy planujesz jego zadaszenie. Następny krok to wybranie materiału na taras, ponieważ od tego będzie zależeć, jak przygotujesz podłoże pod niego.

Z jakich materiałów może być wykonany taras?

Taras może być wykonany m.in.: z drewna, z granitu, z płytek, z kostki, czy z kompozytu. Wybierając idealny materiał na taras, warto uwzględnić również, jak będzie się on komponował z elewacją domu, czy z otoczeniem. Warto, sprawdzić deski kompozytowe, ponieważ jest to ciekawa alternatywa dla desek drewnianych. Deski kompozytowe WPC idealnie sprawdzą się na taras, ponieważ nie wymagają impregnacji, ani konserwacji, są również wytrzymałe na warunki atmosferyczne.

W jakim stylu warto urządzić taras?

Warto zainspirować się stylami takimi jak: boho, retro, rustykalny, japandi! Poszukując odpowiednich mebli ogrodowych, zwróć uwagę na te wykonane z naturalnych materiałów takich jak m.in.: wiklina, rattan, drewno. Jeżeli taras, jest przedłużeniem pomieszczenia np. salonu, warto, aby meble na taras były w podobnym stylu, co te w pomieszczeniu.

O czym warto pamiętać, aranżując taras?

Warto pomyśleć o roślinach, które mogą wypełnić przestrzeń tarasu. Wybierając rośliny, pamiętaj, aby uwzględnić, z której strony jest on położony, czy należy wybrać rośliny cieniolubne, czy światłolubne. Ważne jest również oświetlenie: lampki, lampiony, girlandy. Pomyśl o tekstyliach, na stół możesz położyć obrus, na fotele, czy krzesła koce. Jeżeli wybierzesz niewielki stolik, możesz rozłożyć na podłodze dywanik. Jeżeli masz stare meble, warto sprawdzić ich stan, może wystarczy je odnowić, pomalować. Możesz również samodzielnie wykonać na przykład doniczki, czy inne dekoracje.

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...