Jak wybrać materac do sypialni?

Wybór odpowiedniego materaca do sypialni to nie lada wyzwanie. Zdrowy sen jest podstawą prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Od niego zależy Twoje zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia. Kupno materaca to również duża inwestycja. Dlatego też przygotowaliśmy ten wpis, aby pomóc Ci wybrać najlepszy dla Ciebie model.

Twardość materaca – jak dobrać odpowiednią?

Wybierając materac należy zwrócić uwagę na jego twardość. To od niej w dużej mierze zależy Twój komfort. Od czego powinna zależeć twardość Twojego materaca? Wybór powinien być podyktowany Twoją wagą, wzrostem oraz osobistymi preferencjami. Twardość materaca określa się według czterostopniowej skali (od H1 do H4).

Ze względu na twardość materaca wyróżnia się:

  • Materace H4 (twarde) – dla osób o wadze powyżej 100 kg,
  • Materace H3 (średnio twarde) – dla osób o wadze 80kg do 100kg,
  • Materace H2 (średnio miękkie) – to najbardziej uniwersalny typ materacy. Materace H2 przystosowane są dla osób w szerokim przedziale wagowym,
  • Materace H1 (miękkie) – polecane są dla osób o niskiej wadze (do 60 kg) lub lubiących uczucie otulenia podczas snu.

Jakie są rodzaje materacy?

Na rynku można wyróżnić kilka typów materacy. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze z nich. Mamy nadzieje, że dzięki tym wskazówkom wybierzesz najlepszą dla siebie opcje.

  • Materace sprężynowe (materace kieszeniowe)

Materace sprężynowe to jedne z najbardziej popularnych typów materacy. Aż 2/3 sprzedawanych materacy to produkty tego typu. Jak zbudowany jest materac kieszeniowy? Jego sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszeniach. Dzięki temu materac lepiej przystosowuje się do ciała. Im mniejsza średnica sprężyny, tym materac będzie bardziej wygodny.

  • Materace hybrydowe

Materac hybrydowy stanowi połączenie materaca kieszeniowego i piankowego. To jeden z najdroższych typów materacy. Jednak kupno takiego materaca na pewno sprawi, że Twój sen przyniesie Ci jeszcze większą regenerację niż dotychczas. Dzięki sprężynom kręgosłup otrzymuje właściwe podparcie, a pianka zapewnia odpowiedni komfort.

  • Materace piankowe

Jak sama nazwa wskazuje, materace piankowe wykonane są z pianki. W tego typu produktach spotyka się różnego rodzaju pianki w tym: termoplastyczną, wysokoplastyczną czy poliuretanową.

  • Materace lateksowe

Materace lateksowe są szczególnie polecane osobom, które mają problemy z kręgosłupem. Nie powodują uczucia bardzo dokładnego dopasowania do ciała, tak jak ma to miejsce np. w materacach piankowych. Są bardziej elastyczne i szybciej reagują na ruch niż pianka.. Materace lateksowe mają świetne właściwości chłodzące i antybakteryjne. Jeżeli cierpisz na alergie – koniecznie zastanów się nad wyborem materaca lateksowego.

Wybór odpowiedniego materaca to trudna decyzja i warto ją dokładnie przemyśleć. Jeżeli zależy Ci na podjęciu dobrej decyzji, dokładnie przeanalizuj swój wybór. Sypialnia powinna być komfortowym i ładnym miejscem. Aby zadbać o prawidłowy sen należy również zadbać o porządek w tym miejscu. Jeżeli potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania, wybierz wąskie szafy. Będą idealnym wyborem nawet do niewielkich sypialni, ponieważ zajmują mało miejsca.