Jak wybudować nowy dom?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, pochłaniające nasze oszczędności, czas i nerwy. Jednak perspektywa posiadania swoich czterech kątów, z pewnością wymazuje wszystkie niedogodności.

Działka

Twój wymarzony dom nie może stać w przypadkowej, niesprawdzonej lokalizacji. Należy rozsądnie przemyśleć te decyzje i sprawdzić najbliższą okolicę. Zwróć uwagę na takie elementy jak ukształtowanie powierzchni i kształt działki, obecność drogi dojazdowej, dostęp do mediów, rodzaj gruntu. Znalazłeś już swoje miejsce, działkę i zastanawiasz się co dalej? Ważne jest, aby sprawdzić status prawny działki jak i Miejskie Plany Zagospodarowania Przestrzennego.

Działka z obiektem do wyburzenia

Znalazłeś piękną działkę w dość przystępnej cenie, ale znajdują się na niej obiekty do wyburzenia? Rozbiórkę należy zgłosić, jeżeli budynek ma poniżej 8 metrów, znajduje się w odstępie od granicy działki nie mniejszej niż połowa jego wysokości. Pozwolenie na rozbiórkę musimy uzyskać, gdy budynek ma więcej niż 8 metrów, znajduje się w zbyt bliskiej odległości od działki. Jeżeli budynki te są wpisane w rejestr zabytków lub są objęte ochroną konserwatorska, nie mogą być zburzone bez odpowiedniej zgody.

Masz już zgodę na rozbiórkę – co dalej?

Po uzyskaniu odpowiedzi, czas się zabrać do wyburzenia. Jednak nie jest to takie proste, wymaga bowiem odpowiedniego sprzętu, narzędzi oraz wiedzy. Dlatego ze względów przede wszystkim bezpieczeństwa należy postawić na pomoc profesjonalistów.

Plan twojego wymarzonego domu

Czas na projekt twojego wymarzonego domu. Możesz kupić gotowy projekt, w biurze projektowym wybierając pośród licznych katalogów swój projekt, który ci się spodoba. Inną możliwością jest zamówienie projektu, który uwzględnia cechy działki, indywidualne potrzeby twojej rodziny. Taki projekt wymaga jednak większego nakładu kosztów.

Czas na formalności związane z pozwoleniami na budowę

Do wyboru masz zgłoszenie budowy do urzędu lub uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to szczególnie ważne, gdy dom będzie znajdował się na obszarze oddziaływania poza działkę lub gdy wymagane jest postępowanie środowiskowe. W obydwu przypadkach musisz przedstawić dokumentację taką jak: cztery egzemplarze projektu budowlanego, oświadczenie o dysponowaniu działką, zaświadczenie potwierdzające członkostwo projektanta budynku.

Masz plan, pozwolenie, czas szukać wykonawców projektu!

Wybór ekipy budowlanej jest bardzo ważny, zwróć uwagę przede wszystkim na doświadczenie, i uprawnienia, jakie posiadają. Poszukaj opinii, zapytaj o referencje. Jeżeli wolisz, poszukaj wykonawcy, który wykona wszystkie prace, a unikniesz wtedy wynajmu podwykonawców.

A teraz – budowa!

Jedną z pierwszych czynności jest wykonanie ogrodzenia zabezpieczającego budową, na którym umieścisz żółtą tablicę informacyjną. W dalszej części należy wyznaczyć miejsce składowania odpadów, a także miejsce na materiały budowlane. Trzeba zadbać o przygotowanie urządzeń sanitarnych i pomieszczeń socjalnych. W dalszej kolejności wyznacza się granicę działki, przy pomocy znaków granicznych. Konieczne są drogi dojazdowe. Jeżeli na działce są drzewa, należy je wyciąć, co zgodnie z prawem należy zgłosić w urzędzie. Ponadto należy wyrównać działkę, jeżeli jest tak potrzeba. W dalszej kolejności powstają fundamenty, później ściany zewnętrzne, stropy, następnie czas na konstrukcje dachu, jego pokrycie, komin, montaż okien oraz drzwi. Kolejne czynności to wykonanie instalacji i tynków, następnie wykończenie wnętrz. To doskonały moment na wybudowanie tarasu. Deski kompozytowe WPC zagwarantują długoletnią jakość, a sam taras będzie prezentować się nowocześnie.

Zgłoszenie odbioru

Zgłosiłeś zakończenie budowy oraz złożyłeś stosowne dokumenty? Jeżeli nie dostaniesz negatywnej odpowiedzi w wyznaczonym czasie, możesz się wprowadzać i cieszyć wymarzonym domem.

 

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...