Pozwolenie na budowę domu w kilku prostych krokach (cz. 1)

Kiedy projekt Twojego domu jest już gotowy, a on sam jest zaadaptowany na potrzeby konkretnej działki, nadszedł czas na uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Na początku podkreślimy, ze istnieją przypadki, w których uzyskanie pozwolenia na budowę jest zbędne. Jednak standardowy tryb to złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Dokument ten jest wystawiany przez wydział architektury w starostwie – odpowiednim dla miejsca inwestycji.

Jednym z najważniejszych załączników do wniosku o pozwolenie na budowę jest projekt budowalny. Niestety sam projekt nie wystarczy, żeby starać się o pozwolenie na budowę domu.

Z pewnością na początku drogi z uzyskaniem pozwolenia na budowę należy uzbroić się w cierpliwość. Droga, którą należy przebyć nie jest usłana różami. Proces uzyskania upragnionego dokumentu zazwyczaj zajmuje dużo czasu. Dlatego nie ma co zwlekać – jeżeli myślisz o budowie domu na poważnie, warto już dziś przymierzyć się do załatwienia wszystkiego przed czasem.

Procedura, która prowadzi do wydania pozwolenia może różnić się w zależności od lokalnych przepisów prawa.

Kabel ziemny yky 4×10 – najlepsza oferta na rynku!

MPZP (Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) i WZ (Warunki zabudowy)

W urzędzie gminy należy uzyskać wypis z MPZP albo WZ. O co chodzi? Już wyjaśniamy! W przypadku, kiedy Twoja działka nie jest objęta MPZP, musisz wystąpić o wydanie decyzji w urzędzie poprzez złożenie odpowiedniego wniosku.

Decyzja o WZ jest wydawana przez wójta, burmistrza czy też prezydenta miasta albo upoważnionego do tego urzędnika. Wydanie dokumentu trwa najczęściej od 14 do 30 dni.

W sytuacji, kiedy działka objęta jest MPZP, wypis zwykle uzyskuje się o wiele szybciej.

Ważne: często MPZP jest dostępny na stronach internetowych konkretnych urzędów.

Gdy już będziesz w posiadaniu MPZP albo WZ, dokładnie sprawdź wymagania planu zagospodarowania dla Twojej działki. Jest to konieczne, żeby mieć pewność wyboru właściwego projektu ,który będzie pasował do uwarunkowań działki i obowiązujących przepisów.

Kwestia geodety oraz mapy do celów projektowych

Geodeta z odpowiednimi projektami musi sporządzić aktualną mapę do celów projektowych (w skali 1 : 500). Mapa sytuacyjno-wysokościowa jest niezbędna według polskich przepisów do wykonania projektu budowlanego. Na gotową mapę architekt nanosi obrys planowanego domu.

Co więcej, wskazane jest, aby wykonać badania geotechniczne. Ich celem jest sprawdzenie nośności gruntu, a także poziomu wód gruntowych.

Gotowy projekt architektoniczno-budowlany

Projekt budowlany to jeden z najważniejszych załączników do wniosku. Jest on wydawany w czterech egzemplarzach:

  • jeden zostaje do dyspozycji urzędu,
  • drugi trafia do organu nadzoru budowlanego,
  • trzeci i czwarty wracają do inwestora (jeden z nich możesz zachować dla siebie. Drugi należy udostępnić kierownikowi budowy).

Bardzo ważne jest, aby dokonać wyboru odpowiedniego projektu domu. Musi być on dopasowany do wymiarów działki, a także do wytycznych, które są określone przez urząd gminy. Oczywiście musi on tez odpowiadać na Twoje potrzeby.

Co zawiera projekt budowlany? Są to następujące części:

  • opisowa,
  • architektoniczna,
  • konstrukcyjna,
  • instalacyjna,
  • z charakterystyką energetyczną.

Zapraszamy do 2. części naszego poradnika!

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...