Wszystko, co trzeba wiedzieć o GNSS w smartfonie

Chociaż przypomina wyglądem smartfon, to na pewno nim nie jest. Posiada o wiele bardziej skomplikowane oprogramowanie i nie przyda się zwykłemu zjadaczowi chleba. Można jednak obecnie spotkać się z tym, że odbiornik GNSS wbudowany jest w ten gadżet. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj ten artykuł!

Smartfon i odbiornik GNSS w jednym

Najnowsze odbiorniki GNSS wyglądają dzisiaj jak nasze smartfony. I w zasadzie mogłyby niby być, ale nimi nie są. Wszystko dlatego, że mają w sobie to coś, co nazywamy zaawansowanym modułem GNSS, dzięki któremu zawsze są i będą odbiornikami. W związku z tym rodzi się pytanie, co powinniśmy wiedzieć o module GNSS w smartfonach? Żeby było to przydatne urządzenie, należy wiedzieć o nim trochę więcej i zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Wszystko co trzeba wiedzieć o odbiorniku GNSS w smartfonie

  • konstelacje satelitów – im jest ich więcej, tym lepiej. Dzisiaj standardem w smartfonach jest amerykański GPS czy rosyjski GLONASS. Ostatnio pojawił się także europejski Galileo czy chiński BeiDou. Żeby wiedzieć, z którego GNSS korzysta telefon, wystarczy sprawdzić to samodzielnie, poprzez uruchomieniu aplikacji, która rozróżni aktualnie obserwowane satelity.
  • liczba kanałów modułu GNSS – jeden kanał odpowiada możliwości obsługi jednej satelity na konkretnej częstotliwości. Nad polskim niebem obecnie krążą 43 satelity, które jednocześnie możemy zobaczyć. Oprogramowanie GNSS powinno mieć więc tyle samo kanałów, aby móc je w pełni wykorzystać. Ile ma w typowym smartfonie? Nie wiadomo. Prawdopodobnie przeciętny telefon komórkowy posiada ich tyle, aby obsłużyć konstelacje, które widzi satelita, czyli koło 25. Warto także wiedzieć, że moduł GNSS jest w telefonie nie do wymiany. Dlatego, żeby uzyskać lepszy efekt trzeba nabyć inny, zapewne nowszy smartfon. Dla porównania odbiornik typowy GNSS może posiadać nawet około 70 kanałów, czyli więcej niż potrzeba.
  • częstotliwość obsługiwana przez moduł GNSS – ważna informacja jest taka, że w telefonach jest tylko jedna. Jeśli kiedyś dożyjemy czasów, w których powstaną ultra-zaawansowane moduły GNSS z opcją RTK. Wtedy dwie częstotliwości pozwolą odbiornikowi przeanalizować docierający do niego sygnał GNSS, który jest falą elektromagnetyczną i wyznaczać fazy oraz nieoznaczoność.

Zawsze możesz także postawić na standardowy odbiornik GNSS. Jest to urządzenie, które poza systemem GPS, potrafi także śledzić i wykorzystywać do pozycjonowania sygnał Glonass, a w związku z czym można mierzyć obszary, które znajdują się na terenie całego świata, nie tylko w najbliższej okolicy.

Czym jest GPS?
Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o GPS i jego dzisiejszym wykorzystaniu! Dzięki tej wiedzy będziesz...