Czym jest GPS?

Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o GPS i jego dzisiejszym wykorzystaniu! Dzięki tej wiedzy będziesz mógł poznać dużo lepiej zasady funkcjonowania i pracy geodetów, a także znaczenie wszystkich terminów wykorzystywanych w niej.

Co to jest GPS i jak działa?

Global Positioning System (GPS) to globalny system nawigacji satelitarnej, który umożliwia synchronizację lokalizacji, prędkości i czasu. GPS jest wszędzie. Możesz znaleźć systemy GPS w swoim samochodzie, smartfonie i zegarku. GPS pomoże Ci dostać się z punktu A do punktu B. Co to jest GPS? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o jego działaniu, jego historii i przyszłych postępach.

Globalny system pozycjonowania (GPS) to system nawigacji, który wykorzystuje satelity, odbiornik i algorytmy do synchronizacji danych o położeniu, prędkości i czasie dla podróży powietrznych, morskich i lądowych. System satelitarny składa się z konstelacji 24 satelitów na sześciu orbitach Ziemi, każdy z czterema satelitami, które krążą wokół Ziemi z prędkością 3,9 km / s w odległości 20 000 km.

Chociaż potrzebujemy tylko trzech satelitów do wygenerowania pozycji na powierzchni Ziemi, czwarty satelita jest często używany do sprawdzania informacji z pozostałych trzech. Ponadto czwarty satelita umieszcza nas w trzecim wymiarze i pozwala obliczyć wysokość urządzenia.

Jakie są trzy elementy GPS?

GPS składa się z trzech różnych elementów, zwanych segmentami, które razem dostarczają informacji o lokalizacji. Trzy segmenty GPS to:

  • Przestrzeń kosmiczna (satelity): Satelity krążące wokół Ziemi przesyłają użytkownikom sygnały dotyczące ich położenia geograficznego i czasu.
  • Kontrola naziemna: Segment kontrolny składa się ze stacji monitorujących, głównych stacji kontrolnych i anten naziemnych. Działania kontrolne obejmują śledzenie i obsługę satelitów w kosmosie oraz monitorowanie transmisji. Stacje monitorujące znajdują się na prawie każdym kontynencie na świecie, w tym w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Europie, Azji i Australii.
  • Urządzenia użytkownika: odbiorniki i nadajniki GPS, w tym urządzenia takie jak zegarki, smartfony i urządzenia telematyczne, a także odbiorniki Satlab GPS

Jak działa technologia GPS?

GPS wykorzystuje technikę zwaną trilateracją. Aby obliczyć lokalizację, prędkość i wysokość, trilateracja zbiera sygnały z satelitów, aby wyprowadzić dane o pozycji. Często jest mylony z triangulacją, która służy do mierzenia kątów, a nie odległości.

Czym jest GPS?
Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o GPS i jego dzisiejszym wykorzystaniu! Dzięki tej wiedzy będziesz...