W geodezji możemy spotkać się często z tajemniczym pojęciem „odbiorniki GNSS” jednak niewielu ludzi wie, co tak naprawdę kryje się pod tą definicją. Czym są te urządzenia i dlaczego są tak istotne w dziedzinie dzisiejszej geodezji?
Czym jest GNSS?
Otaczają nas fale radiowe o każdej godzinie każdego dnia. Podczas gdy niektóre audycje, takie jak telewizja i radio, zapewniają nam rozrywkę, inne, takie jak GPS, dostarczają bezcennych informacji, bez których dosłownie bylibyśmy zagubieni. A jednak, pomimo znaczenia GPS w naszym codziennym życiu, na ogół niewiele rozumiemy, jak to działa.
Tutaj rzucimy trochę światła na temat nawigacji satelitarnej. Zajrzymy głębiej niż niektóre wyjaśnienia, ale unikaj skomplikowanych rzeczy, które muszą wiedzieć tylko inżynierowie systemów. Pod koniec będziesz miał głębokie zrozumienie, jak naprawdę działa nawigacja satelitarna, a co ważniejsze, co może, a czego nie może dla Ciebie zrobić.
Co to jest GNSS?
Termin GPS stał się tak popularny wśród ogółu społeczeństwa, że stał się synonimem każdego systemu nawigacji satelitarnej – ale musimy być ostrożni. Termin GPS to w rzeczywistości nazwa systemu stworzonego przez amerykańskie wojsko i oznacza Global Positioning System. Są też inne systemy. Na przykład rosyjski system wojskowy nazywa się GLONASS (Global Orbiting Navigation Satellite System), podczas gdy Chiny opracowały system o nazwie BeiDou-2.
Kiedy mówisz o systemach nawigacji satelitarnej, natkniesz się na termin GNSS, co oznacza Globalny System Nawigacji Satelitarnej. Jest to ogólna nazwa używana dla dowolnego globalnego systemu satelitów, które przenoszą sygnały do celów nawigacyjnych na Ziemi. Rozróżnienie pojęć takich jak GPS lub GLONASS jest ważne podczas korzystania z systemów satelitarnych do celów pomiarowych, ponieważ każdy system działa w nieco inny sposób (chociaż wynik końcowy wydaje się być taki sam).
Odbiorniki GNSS to urządzenia, które posiadają w swoim wnętrzu wbudowane satelity GPS. Dzięki swojej konstrukcji potrafią one aktywnie śledzić i pozycjonować w każdym miejscu na świecie, gdyż rozszerzona definicja GNSS to nic innego jak „Global Navigation Satellite System”, czyli globalny system nawigacji satelitarnej. Powoduje to, że zaliczamy do GNSS tylko te systemy, których obszar działania obejmuje całą kulę ziemską.
Czy GNSS jest niezbędna?
Wielu geodetów zadaje sobie pytanie czy pracując tylko i wyłącznie w Europie potrzebują oni systemów i odbiorników skonfigurowanych tak, aby działały z GNSS. Niezwykle rzadko zdarza się lokalnej firmie z Polski, by otrzymywała zlecenie np. z Afryki lub Ameryki Południowej wobec czego korzystanie z GNSS może wydawać się zbędne.